Gdy Polacy byli już myślami na majówce albo szykowali rozpałkę do grilla, Mark Zuckerberg pokazał pomysł na największe zmiany na swoim portalu od kilku lat. Prezentacja planu odbyła się podczas corocznej konferencji F8, na którą zaprasza kilka tysięcy programistów, twórców i ludzi biznesu z całego świata.
Co się zmieni na Facebooku
Zuckerberg stawia na grupy. Przeprojektowany Facebook ma ułatwić ludziom przechodzenie z przestrzeni publicznej do funkcji bardziej prywatnych. Komunikacja ma być mniej publiczna, a bardziej intymna, bliska i zaufana. Użytkownicy otrzymają nowe narzędzia służące do wyszukiwania grup według zainteresowań. Algorytm będzie pewnie podsyłał więcej treści pochodzących z grup, a sama funkcja w nowej szacie graficznej jest bardziej wyróżniona, podobnie jak wydarzenia.
Szef społecznościowego giganta wystąpił na tle napisu: „The future is private”. Nie chodzi więc tylko o nowe „ubranie”. To kolejny ruch, który ma przebudować portal i pokazać, że traktuje prywatność swoich użytkowników jako priorytet i fundament strategii dalszego rozwoju.
Czytaj także: Facebook wreszcie zauważył problem rasizmu
Platforma skoncentrowana na prywatności
– Zamiast polerować to, czym Facebook był, portal stara się zwrócić uwagę na to, czym chce być – podsumowuje zmiany Josh Constine z portalu technologicznego TechCrunch.
Constine zauważa, że Facebook w swoich marzeniach jest czystym i prywatnym miejscem, w którym ludzie spędzają czas na przemyślanych dyskusjach w grupach, jednocześnie planując spotkania offline. W rzeczywistości ma jednak problem z bałaganem funkcji, z których – jak się wydaje – cały czas wyciekają dane. Ludzie marnują czas na przeglądanie postów „przyjaciół”, ale rzadko z nimi rozmawiają. Jak dodają Kurt Wagner i Selina Wang z agencji Bloomberg, rozwój grup sprawia, że Facebook musi liczyć się ze spamerami, manipulatorami i hakerami, którzy wykorzystują je m.in. do szerzenia dezinformacji i teorii spiskowych.
– Facebook jest na najwcześniejszych etapach całkowitego przedefiniowania tego, jakiego typu firmą chce być i jakie produkty chce oferować po złożonej w zeszłym miesiącu przez prezesa Marka Zuckerberga obietnicy przekształcenia sieci społecznościowej w platformę komunikacyjną skoncentrowaną na prywatności – podkreśla Nick Statt z The Verge.
Portal ma być prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty po zaaplikowaniu pakietu z nowym dizajnem o nazwie FB5. Na początek zmiany wprowadzone zostaną w aplikacji, a w najbliższych miesiącach także w wersji na przeglądarki internetowe. To coś więcej niż lekka kosmetyka, bo dominującym kolorem nie jest już niebieski. Zamiast tego użytkownicy otrzymają białą ramkę i skromniejszy, klarowny układ menu.
Koncern zapowiedział też sporo modyfikacji w swoich innych produktach, w tym w aplikacji Messenger, która dostanie nowe funkcje, a poza tym będzie lżejsza i szybsza. Instagram umożliwi natomiast organizowanie zbiórek charytatywnych i ułatwi robienie zakupów. Poprawiony zostanie także moduł aparatu.
Czytaj także: Whisper – serwis, który pokona Facebooka i Twittera?