Ludzie i style

Facebook wreszcie zauważył problem rasizmu

Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg Charles Platiau / Forum
Od nadchodzącego tygodnia na największym portalu społecznościowym świata powinno być mniej rasizmu. Algorytmy dostały nowe wytyczne.

Facebook przekonuje, że robi postępy w usuwaniu nienawiści ze swoich platform, ale w tym samym akapicie dyplomatycznie dodaje, że ma jeszcze w tym zakresie dużo pracy do wykonania. Korporacyjna nowomowa? Z jednej strony pewnie tak, z drugiej – chyba także dosyć trzeźwa i szczera diagnoza rzeczywistości. Nie mamy stuprocentowo skutecznych narzędzi do walki z hejtem i złem w mediach społecznościowych. A co dopiero w społeczeństwie jako takim.

Czytaj także: Czy to już początek końca Facebooka?

„Biały nacjonalizm” na Facebooku

Koncern wydał oświadczenie, w którym informuje, że na Facebooku i Instagramie będzie obowiązywał zakaz publikowania treści popierających „biały nacjonalizm” i „biały separatyzm”. Zakazane będzie nie tylko wyrażanie takich poglądów, ale także umieszczanie pochwał i wyrazów wsparcia dla nich.

„Przeprowadzone przez nas w ostatnich trzech miesiącach rozmowy z członkami społeczeństwa obywatelskiego i naukowcami, którzy są ekspertami w stosunkach rasowych na całym świecie, potwierdziły, że białego nacjonalizmu i białego separatyzmu nie można w znaczący sposób oddzielić od białej supremacji i zorganizowanych grup nienawiści” – czytamy w oficjalnym komunikacie Facebooka.

Portal twierdzi, że zrobił własny przegląd różnych środowisk, które w swojej polityce określa jako „niebezpieczne osoby i organizacje”. Wyniki potwierdziły, że biały nacjonalizm i biały separatyzm pokrywają się z poglądami o białej supremacji. Użytkownicy nadal będą mogli wyrażać dumę ze swojego dziedzictwa etnicznego, ale portal nie będzie tolerował treści popierających biały nacjonalizm i separatyzm.

Czytaj także: Czy da się walczyć z językiem nienawiści

Traumy moderatora internetowego

Media społecznościowe można czyścić na dwa sposoby: ręcznie, stawiając człowieka przed komputerem, i automatycznie, dzięki algorytmom. Facebook pochwalił się zresztą w tym samym oświadczeniu, że w ostatnich latach ulepszył umiejętność korzystania z uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w procesie znajdywania materiałów grup terrorystycznych.

Algorytm nie odczuwa emocji, inaczej jest z ludźmi. Facebook zatrudnia bezpośrednio lub poprzez podwykonawców tysiące moderatorów wyłapujących treści zawierające mowę nienawiści, akty przemocy czy pornografię. Casey Newton z portalu technologicznego The Verge przeprowadził niedawno kilkumiesięczne śledztwo dziennikarskie i opisał codzienną pracę takich moderatorów. Tytuł tekstu mówi zresztą wszystko: „Piętro traumy”.

Czytaj także: Klasowe, rasowe i płciowe aspekty technologii cyfrowych

Portal Motherboard już w zeszłym roku dotarł do dokumentów szkoleniowych dla moderatorów Facebooka. Wynikało z nich, że treści promujące zorganizowane grupy nienawiści i przywódców takich organizacji zostały zakazane i powinny zostać usunięte, ale zwroty takie jak „jestem dumnym białym nacjonalistą” czy „Stany Zjednoczone powinny być narodem wyłącznie białym” były przytaczane jako akceptowalne punkty widzenia.

Biali nacjonaliści szukają miejsca w sieci

Facebook odrabia więc smutną lekcję. Zmienia swoją politykę i bierze się za treści promujące biały nacjonalizm dwa tygodnie po tragicznych atakach na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, w których zginęło 50 osób. Prawicowy zamachowiec transmitował swój atak przez kilkanaście minut na Facebooku.

Joan Donovan, dyrektor projektu badawczego ds. technologii i zmian społecznych na Uniwersytecie Harvarda, w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” przewiduje, że część takich grup i organizacji przygotuje rebranding, i zastanawia się, czy portal Marka Zuckerberga pozwoli im na dalszą działalność. Przestrzega też inne platformy, by przygotowały się na napływ białych nacjonalistów z Facebooka.

Czytaj także: Skandale nie zniechęciły reklamodawców. 15 lat Facebooka

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną