Ludzie i style

Smok w bok

Moda: groźne uzależnienie od Chin

W tym roku pokaz mody Giorgio Armaniego odbył się przy pustych rzędach, kreacje oglądano online. W tym roku pokaz mody Giorgio Armaniego odbył się przy pustych rzędach, kreacje oglądano online. Alessandro Garofalo/Reuters / Forum
Wystarczyły dwie dekady, by świat luksusu uzależnił się od Chin. Dziś płaci za to cenę.
Znany duet włoskich projektantów Dolce&Gabbana wzbudza wiele emocji. Nawet w czasach koronawirusa ludzie robią sobie selfie przed ich mediolańskim sklepem.Camilla Cerea/Bloomberg/Getty Images Znany duet włoskich projektantów Dolce&Gabbana wzbudza wiele emocji. Nawet w czasach koronawirusa ludzie robią sobie selfie przed ich mediolańskim sklepem.

Sezon tygodni mody mamy za sobą. Jak było? Pusto. Do Paryża i Mediolanu, kiedy jeszcze nie poddano ich kwarantannie, nie przyjechało ponad 1000 kupców, współpracowników czy redaktorów z dotkniętych koronawirusem Chin. Przy okazji zaczęto więc – jak to zwykle w chwilach kryzysu bywa – nawoływać do radykalnych zmian. Mówiło się nawet o rezygnacji z urządzania pokazów jako takich. Są drogie, pracochłonne i szkodliwe dla środowiska; nie tylko z powodu śladu węglowego, jaki zostawiają przybywające nań rzesze gości z całego świata, ale i samej scenografii, która po kwadransie zwykle trafia na złom.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Ludzie i style; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok w bok"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021