Ludzie i style

Iga Świątek mistrzynią! Polka po raz drugi wygrywa Rolanda Garrosa!

Iga Świątek mistrzynią Rolanda Garrosa! 4 czerwca 2022 r. Iga Świątek mistrzynią Rolanda Garrosa! 4 czerwca 2022 r. Gonzalo Fuentes / Forum
Najlepsza tenisistka świata pokonała rozstawioną z numerem 18. Amerykankę Cori (Coco) Gauff 6:1, 6:3 w finale wielkoszlemowego turnieju French Open. To jej drugie zwycięstwo w Paryżu, a dla polskich kibiców – jedno z największych sportowych świąt.

Mecz finałowy wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu rozpoczął się o godz. 15:11, Świątek wystarczyła 1 godz. 8 min i dwa sety, by pokonać 18-letnią Coco Gauff. Liderka światowego rankingu fantastycznie wykorzystała swoją szansę na zwycięstwo w drugiej wielkoszlemowej imprezie w swojej karierze. Na kortach Rolanda Garrosa triumfowała już w 2020 r.

Przeciwniczką Świątek była zaledwie 18-letnia, ale niezwykle zdolna Coco Gauff, najmłodsza tenisistka czołowej setki, być może wkrótce „nowa Serena Williams”. Do finału French Open dotarła bez straty seta. „To dla mnie pierwszy raz, spróbuję sobie poradzić...” – mówiła, odbierając trofeum. „Wielkie gratulacje dla Igi Świątek, to niesamowite, co robisz. Mam nadzieję, że rozegramy jeszcze wiele finałów i może kiedyś uda mi się z tobą wygrać” – powiedziała Gauff.

Świątek była zdecydowaną faworytką finału – i faktycznie, nie dała młodszej koleżance żadnych szans. W ciągu zaledwie kilkunastu minut Polka prowadziła już 4:0, a pierwszy set zakończyła w 35. min gry. W drugim secie Gauff udało się co prawda przełamać Świątek i osiągnąć wynik 2:0, Polka jednak bezbłędną i stanowczą grą doprowadziła do końca meczu już w jego 68. min.

Krzysztof Matlak: Świątek – Gauff 6:1, 6:3. Paryski koncert Polki

Coco Gauff w finale Roland Garrosa, 2022 r.Benoit Tessier/ForumCoco Gauff w finale Roland Garrosa, 2022 r.

Na trybunach kortu Phillippe’a Chartiera wśród wielu rodaków Polkę dopingował m.in. Robert Lewandowski. Jako jeden z pierwszych miał okazję pogratulować jej zwycięstwa.