Moje miasto

Efekt Bilbao

Museo Guggenheim Bilbao / Facebook
W POLITYCE za tydzień będziemy pisać o tym, czy wzorowanie się na Bilbao, czyli inwestowanie w spektakularne instytucje kultury, sprawdza się w polskich miastach.

Bilbao, baskijskie miasto o portowo-stoczniowej tradycji nie kojarzy się dziś już nikomu nie kojarzy się z przemysłową przeszłością. Symbolem współczesności stało się Muzeum Guggenheima zaprojektowane przez światowej sławy architekta Franka O. Gehry'ego (a nie, jak napisaliśmy w wersji drukowanej POLITYKI, przez Normana Fostera). Sukces poprzemysłowej transformacji stał się źródłem mitu o „efekcie Bilbao” – miasta na całym świecie, również w Polsce, zaczęły inwestować w spektakularne instytucje kultury i sztuki. Filharmonia Szczecińska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Zespół badaczy kultury przyjrzał się polskim projektom, by odpowiedzieć na pytanie, gdzie udało się uzyskać podobny do Bilbao efekt, a gdzie zamiast efektu powstał kosztowny „biały słoń”. Wnioski z poszukiwań w środę 29 sierpnia w POLITYCE.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Diabeł i raj Katarzyny Gärtner. Jak słynna autorka „Małgośki” straciła dorobek życia

83-letnia dziś Katarzyna Gärtner, słynna kompozytorka „Małgośki” i wielu innych przebojów, tuła się po domach przyjaciół i stara odzyskać dom, studio oraz swój dorobek artystyczny.

Violetta Krasnowska
06.04.2025
Reklama