Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Moje miasto

Jak się żyje w Gdańsku? Bezpiecznie, satysfakcjonująco i kulturalnie

Silnie zaznaczonym elementem Gdańskiej tożsamości jest kultura marynistyczna, której obecność wpływa na identyfikację z miastem Silnie zaznaczonym elementem Gdańskiej tożsamości jest kultura marynistyczna, której obecność wpływa na identyfikację z miastem Dominik Paszliński / Gdansk.pl / Materiały partnera
Co dwa lata Gdańsk sprawdza jakość życia mieszkańców. Reprezentatywna grupa odpowiada na pytania, dzięki którym można ustalić ich poziom zadowolenia zarówno z przestrzeni miejskiej, funkcjonowania komunikacji czy oferty kulturalnej. Wyniki potwierdzają, że w Gdańsku żyje się bardzo dobrze.
Gdańszczanie czują się bezpiecznie, tu w wolności mogą wyrażać swoje poglądyGdańsk.pl/Materiały partnera Gdańszczanie czują się bezpiecznie, tu w wolności mogą wyrażać swoje poglądy
Jednym z najlepiej ocenianych dziedzin jest oferta kulturalna, tu iluminacje w parku OliwskimDominik Paszliński / Gdansk.pl/Materiały partnera Jednym z najlepiej ocenianych dziedzin jest oferta kulturalna, tu iluminacje w parku Oliwskim
W minionym sezonie Gdańsk odwiedziło ponad milion turystówJerzy Pinkas / Gdansk.pl/Materiały partnera W minionym sezonie Gdańsk odwiedziło ponad milion turystów

Średnio mieszkańcy Gdańska oceniają jakość życia na mocną czwórkę. – Bardzo cieszę się z tego wyniku. Wskaźnik ten od pierwszego badania, czyli 2007 roku, systematycznie wzrasta. Dzisiaj jesteśmy na najwyższym poziomie w historii badań. A dodajmy, że ten wskaźnik jako suma wszystkich innych wskaźników, najtrudniej się zmienia, a zwłaszcza najtrudniej uzyskać wzrost – wyjaśnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Bezpiecznie i kulturalnie

Niektóre z badanych parametrów znacznie wzrosły od 2016 roku. – Najbardziej cieszy największy wzrost w dziedzinie poczucia bezpieczeństwa – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Gdańszczanki i gdańszczanie czują się bezpiecznie nie tylko dlatego, że dbają o nich świetnie przygotowani funkcjonariusze służb miejskich, rozwinięta sieć monitoringu, ale i mają poczucie, że nie ma w mieście zgody na dyskryminację, wykluczenie ze względu na kulturę, płeć, pochodzenie – dodaje Adamowicz. Gdańsk jako pierwsze miasto wprowadziło Model Integracji Imigrantów, dzięki któremu mieszkańcy polskiego pochodzenia mają możliwość poznania obcych kultur, a osoby przybywające do miasta, chociażby ze względów ekonomicznych, mogą liczyć na wsparcie w procesie włączania się w lokalną społeczność. – Dzięki Modelowi wypracowaliśmy sposoby pobudzania wzajemnej ciekawości kultur, a imigrantom zapewnienia pomocy, której formy nie uwłaczają ich podmiotowości. To nie jest wręczanie ryby, ale wędki, aby sami mogli kształtować swoje życie – mówi Adamowicz. Kolejnym krokiem jest też uchwalenie Modelu na Rzecz Równego Traktowania, którego zadaniem jest wskazywanie na praktyki antydyskryminacyjne.

Drugim wskaźnikiem najlepiej ocenianym wskaźnikiem jest satysfakcja zawodowa. – Gdańsk tuż po Warszawie jest miastem oferującym najwyższe wynagrodzenia – podkreśla Adamowicz. – Przyciągamy wiele zagranicznych firm. To właśnie do Gdańska przyjeżdżają ludzie szukający pracy. Jako jedno z niewielu miast odnotowujemy dodatki przyrost mieszkańców – wyjaśnia Adamowicz.

Nasi mieszkańcy pozytywnie oceniają też ofertę kulturalną miasta – opowiada prezydent Adamowicz. – Gdańsk jest postrzegany jako miasto, gdzie dużo się dzieje, gdzie szanujemy swoje dziedzictwo kulturalne, jak na przykład Europejskie Centrum Solidarności, odnotowujące rekordowe wskaźniki odwiedzin. Gdański Teatr Szekspirowski, w którym odbywają się światowej klasy wydarzenia, a sama realizacja koncepcji teatru elżbietańskiego zyskała międzynarodową sławę.

W 2017 roku w Gdańsku otwarto również Muzeum II Wojny Światowej, zorganizowano wiele międzynarodowych festiwali zarówno dla melomanów, jak i dla wielbicieli kina, teatru. O bogactwie oferty kulturalnej może świadczyć fakt, że podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan przez trzy dni przygotowano aż 180 inicjatyw i atrakcji związanych z kulturą marynistyczną i tożsamością gdańszczan.

Szukać sposobów

W badaniu spadki wyników pojawiły się w dziedzinach związanych z komunikacją miejską. – Mimo że notujemy wzrost liczby mieszkańców i dodatni bilans migracji, to jednak i nas nie ominęły ogólnopolskie problemy chociażby w znalezieniu kierowców komunikacji miejskiej – przyznaje Adamowicz. – Nasi mieszkańcy ponadto oczekują coraz lepszych rozwiązań komunikacyjnych. Miasto, dzięki temu, że się rozrasta, potrzebuje nowych połączeń. Dlatego to będzie naszym wyzwaniem na najbliższe lata, musimy zadziałać systemowo, a może nawet, dzięki na przykład rozwiązaniom metropolitalnym, zjednoczyć się międzymiastowo – mówi Adamowicz.

Szersza perspektywa

Takie badanie pozwala określić, czy wzrost, który widzimy, w naszych statystykach, jest również odczuwalny przez mieszkańców. W sumie zaś informacje zebrane przez Urząd i informacje od mieszkańców dają miarodajny wskaźnik tego, czy wdrażane przez nas programy operacyjne zbliżają nas do realizacji Strategii 2030. – Nade wszystko, czy przyczyniają się do realizacji naszej wizji Gdańska w 2030 roku jako miasta przyciągającego to, co najcenniejsze, czyli ludzi – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Badania jakości życia są prowadzone od 2008 roku, z częstotliwością co dwa lata. Nad ich poprawnością metodologiczną i procesem zbierania danych czuwa Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych. Poszczególne wskaźniki są monitorowane zarówno w przekroju terytorialnym (dzielnicowym), jak i społeczno-demograficznych (z uwzględnieniem płci, wieku, wykształcenia, wysokości dochodów). W tegorocznej edycji wzięło udział 1503 dorosłych mieszkańców Gdańska. W badaniu uwzględniono łącznie aż 100 szczegółowych wskaźników.

Jakość życia w Gdańsku wyznaczają m.in. warunki mieszkaniowe, sytuacja finansowa, satysfakcja zawodowa – na którą miasto ma pośrednio wpływ, ale również te dziedziny, w których polityka samorządowa jest kluczowa: infrastruktura rekreacyjno-sportowa, infrastruktura drogowa, transport publiczny, oferta kulturalna. – Badamy kompleksowo, ponieważ z perspektywy naszego mieszkańca, nie jest istotne, czy dana dziedzina leży w kompetencjach samorządu. Gdańszczanki i gdańszczanie oczekują spójnego kształtowania takiego miasta, które mimo wyzwań współczesności jest w stanie odpowiadać na podstawowe potrzeby: poczucia bezpieczeństwa, wolności, autentyczności i wspólnoty – podsumowuje prezydent Adamowicz.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Gdańsk, partnerem sekcji Twoje miasto.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama