Jak się żyje w Gdańsku? Bezpiecznie, satysfakcjonująco i kulturalnie
Co dwa lata Gdańsk sprawdza jakość życia mieszkańców. Reprezentatywna grupa odpowiada na pytania, dzięki którym można ustalić ich poziom zadowolenia zarówno z przestrzeni miejskiej, funkcjonowania komunikacji czy oferty kulturalnej. Wyniki potwierdzają, że w Gdańsku żyje się bardzo dobrze.
Gdańszczanie czują się bezpiecznie, tu w wolności mogą wyrażać swoje poglądy
Gdańsk.pl/Materiały partnera

Gdańszczanie czują się bezpiecznie, tu w wolności mogą wyrażać swoje poglądy

Jednym z najlepiej ocenianych dziedzin jest oferta kulturalna, tu iluminacje w parku Oliwskim
Dominik Paszliński / Gdansk.pl/Materiały partnera

Jednym z najlepiej ocenianych dziedzin jest oferta kulturalna, tu iluminacje w parku Oliwskim

Silnie zaznaczonym elementem Gdańskiej tożsamości jest kultura marynistyczna, której obecność wpływa na identyfikację z miastem
Dominik Paszliński / Gdansk.pl/Materiały partnera

Silnie zaznaczonym elementem Gdańskiej tożsamości jest kultura marynistyczna, której obecność wpływa na identyfikację z miastem

W minionym sezonie Gdańsk odwiedziło ponad milion turystów
Jerzy Pinkas / Gdansk.pl/Materiały partnera

W minionym sezonie Gdańsk odwiedziło ponad milion turystów

Średnio mieszkańcy Gdańska oceniają jakość życia na mocną czwórkę. – Bardzo cieszę się z tego wyniku. Wskaźnik ten od pierwszego badania, czyli 2007 roku, systematycznie wzrasta. Dzisiaj jesteśmy na najwyższym poziomie w historii badań. A dodajmy, że ten wskaźnik jako suma wszystkich innych wskaźników, najtrudniej się zmienia, a zwłaszcza najtrudniej uzyskać wzrost – wyjaśnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Bezpiecznie i kulturalnie

Niektóre z badanych parametrów znacznie wzrosły od 2016 roku. – Najbardziej cieszy największy wzrost w dziedzinie poczucia bezpieczeństwa – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Gdańszczanki i gdańszczanie czują się bezpiecznie nie tylko dlatego, że dbają o nich świetnie przygotowani funkcjonariusze służb miejskich, rozwinięta sieć monitoringu, ale i mają poczucie, że nie ma w mieście zgody na dyskryminację, wykluczenie ze względu na kulturę, płeć, pochodzenie – dodaje Adamowicz. Gdańsk jako pierwsze miasto wprowadziło Model Integracji Imigrantów, dzięki któremu mieszkańcy polskiego pochodzenia mają możliwość poznania obcych kultur, a osoby przybywające do miasta, chociażby ze względów ekonomicznych, mogą liczyć na wsparcie w procesie włączania się w lokalną społeczność. – Dzięki Modelowi wypracowaliśmy sposoby pobudzania wzajemnej ciekawości kultur, a imigrantom zapewnienia pomocy, której formy nie uwłaczają ich podmiotowości. To nie jest wręczanie ryby, ale wędki, aby sami mogli kształtować swoje życie – mówi Adamowicz. Kolejnym krokiem jest też uchwalenie Modelu na Rzecz Równego Traktowania, którego zadaniem jest wskazywanie na praktyki antydyskryminacyjne.

Drugim wskaźnikiem najlepiej ocenianym wskaźnikiem jest satysfakcja zawodowa. – Gdańsk tuż po Warszawie jest miastem oferującym najwyższe wynagrodzenia – podkreśla Adamowicz. – Przyciągamy wiele zagranicznych firm. To właśnie do Gdańska przyjeżdżają ludzie szukający pracy. Jako jedno z niewielu miast odnotowujemy dodatki przyrost mieszkańców – wyjaśnia Adamowicz.

Nasi mieszkańcy pozytywnie oceniają też ofertę kulturalną miasta – opowiada prezydent Adamowicz. – Gdańsk jest postrzegany jako miasto, gdzie dużo się dzieje, gdzie szanujemy swoje dziedzictwo kulturalne, jak na przykład Europejskie Centrum Solidarności, odnotowujące rekordowe wskaźniki odwiedzin. Gdański Teatr Szekspirowski, w którym odbywają się światowej klasy wydarzenia, a sama realizacja koncepcji teatru elżbietańskiego zyskała międzynarodową sławę.

W 2017 roku w Gdańsku otwarto również Muzeum II Wojny Światowej, zorganizowano wiele międzynarodowych festiwali zarówno dla melomanów, jak i dla wielbicieli kina, teatru. O bogactwie oferty kulturalnej może świadczyć fakt, że podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan przez trzy dni przygotowano aż 180 inicjatyw i atrakcji związanych z kulturą marynistyczną i tożsamością gdańszczan.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj