Moje miasto

Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Białymstoku

4 czerwca 1989 r. 4 czerwca 1989 r. Materiały partnera
W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce na przełomie maja i czerwca w Białymstoku odbędą się obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich.

Harmonogram Dni Wolności i Praw ObywatelskichMateriały partneraHarmonogram Dni Wolności i Praw Obywatelskich

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta na obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich, które w naszym mieście rozpoczną się 31 maja wystawą i projekcją filmową, a zakończą 7 czerwca koncertem na Rynku Kościuszki.

Pierwszego dnia obchodów o godz. 9.00 w kinie Forum odbędzie się projekcja specjalna filmu „Ostatni dzwonek” i spotkanie okolicznościowe z członkami Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej. Na Rynku Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Solidarnie ku wolności”. W dniach 1-4 czerwca, również na Rynku Kościuszki, znajdzie się instalacja „Lokal wyborczy z 1989 roku”. 1 czerwca o godz. 17.00 w Ogrodzie Branickich odbędzie się potańcówka miejska „W rytm przebojów z 1989 roku”.

Wiele wydarzeń związanych z obchodami zostanie zorganizowanych 2 czerwca. Będą to: „Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką, „Spacer do wolności” śladami białostockiej architektury PRL-u, „Podwieczorek Wolności” i „Piknik Wolności”. Następnego dnia (3 czerwca) o godz. 13.00 w Archiwum Państwowym odbędzie się debata „30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku”. W tym samym miejscu i terminie zostanie otwarta wystawa „Wybory czerwcowe 1989 roku w dokumentach archiwalnych”.

Zwieńczeniem obchodów 30. rocznicy czerwcowych wyborów w Białymstoku będzie „Koncert Wolności”, w którym wezmą udział Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow i Piotr Rogucki. Koncert odbędzie się 7 czerwca na Rynku Kościuszki o godz. 20.30.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama