Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Hymnem i wystawą uczcimy trzydziestolecie wolności

Obrady Okrągłego Stołu Obrady Okrągłego Stołu Krzysztof Miller / Agencja Gazeta*
Ogólnopolskim akcentem obchodów „Święta Wolności i Solidarności”, czyli 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, będzie w całej Polsce wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

W Sopocie spotykamy się 4 czerwca o godz. 12.00 na Placu Przyjaciół Sopotu. Po śpiewaniu zapraszamy na odsłonięcie wystawy plenerowej fotoreporterów „Gazety Wyborczej” i Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”. Zaprezentujemy szerokiej publiczności 31 zdjęć z 1989 roku, przełomowego w najnowszej historii Polski.

Przez trzy dekady fotoreporterzy „Gazety Wyborczej” dokumentowali życie codzienne, ale też wydarzenia polityczne, które na stałe już zapisały się w naszej pamięci. Świętując 30-lecie wolnej Polski będziemy mieli okazję wrócić do zdjęć z tego wyjątkowego okresu.

Warto wykorzystać ten czas, by odbyć wirtualną podróż do niezamierzchłej, a jednak przeszłości. Niektóre z tych zdjęć dla współczesnych, młodych odbiorców mogą być zupełną abstrakcją: kolejki w sklepach, puste półki czy handel z polowego łóżka. Zdjęcia pokazują także strajki czy obrady Okrągłego Stołu.

Wystawa jest jedną z wystaw towarzyszących Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”, swego rodzaju zapowiedzią już 5. jego edycji, na którą tym roku zapraszamy od 6 do 15 września.

*Zdjęcie przedstawia Okrągły Stół. Siedzą przy nim ludzie, „których dzieliło wszystko” – napisał dziesięć lat później Adam Michnik . „Nie znali się, nie szanowali, nie ufali sobie. I do tego szczerze się nie znosili. (...) Okrągły Stół był decyzją trudną dla wszystkich. Dla „Solidarności” i opozycji demokratycznej było to ryzyko moralnej, intelektualnej i politycznej kompromitacji. Dla ludzi z PZPR było to zanegowanie wszystkich dogmatów i nawyków myślowych: dyktatu Moskwy i kierowniczej roli partii komunistycznej, cenzury i nomenklatury, monologu i monopolu”.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama