Moje miasto

Bydgoszcz obchodzi rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku

Wyspa Młyńska Wyspa Młyńska Materiały partnera
Tort Wolności na Wyspie Młyńskiej, przejażdżki historycznym autobusem, w którym przeczytać będzie można gazety sprzed 30 lat, a także Urna Wolności przeznaczona na życzenia mieszkańców, a na koniec – wykład i wystawa. Bydgoszcz hucznie świętować będzie rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

W tym roku świętujemy 30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Bydgoszcz hucznie obchodzić będzie tak ważną dla Polaków rocznicę.

Obchody rozpoczniemy już 2 czerwca na Wyspie Młyńskiej – w ramach akcji „Menu Wolności” prezydent Rafał Bruski częstować będzie mieszkańców Tortem Wolności w kształcie Okrągłego Stołu.

„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna wymyślona przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką, mająca na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ambasadorami akcji są m. in. Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Adam Chrząstowski, Robert Makłowicz czy Maciej Stuhr.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy na Wyspę Młyńską w niedzielę, 2 czerwca od godz. 16.00.

Z kolei w poniedziałek, 3 czerwca na ulice Bydgoszczy wyjedzie Autobus Wolności. Wycieczka z historią w tle rozpocznie się o godz. 11.00 na Placu Wolności. To stamtąd wyjedzie „ogórek”, który powiezie nas przez bydgoskie ulice. Trasa wiedzie przez Bartodzieje, Błonie aż do Fordonu (autobus zatrzymywać się będzie na przystankach linii 64 i 69).

We wnętrzu pojazdu podróżni znajdą przedruki prasy codziennej z 1989 roku, ówczesne polityczne materiały informacyjne, zachowane próbki twórczości pierwszych „graficiarzy”. O muzyczną oprawę wydarzenia zadba Leonard Luther, autor songów i piosenek powstających w latach 80-tych. W czasie podróży zabytkowym autobusem wystawiona zostanie specjalna Urna Wolności, do której mieszkańcy będą mogli wrzucać wolnościowe życzenia. Wydarzeniu towarzyszy również wystawa objazdowa z przełomu lat 80.

Tego samego dnia, 3 czerwca w Parku Kazimierza Wielkiego oglądać będzie można wystawę plenerową plakatów i druków z kolekcji Jerzego Brukwickiego. Brukwicki jest cenionym krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, dziennikarzem i wieloletnim szefem warszawskiej Galerii Krytyków Poka. W latach 80 współtworzył ruch kultury niezależnej, jest autorem wielu artykułów o plakacie, sztuce najnowszej oraz grafice „Solidarności” z lat 1980-1989.

Wieczorem natomiast (godz. 18.00) zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury na wykład towarzyszący wspomnianej wystawie – Jerzy Brukwicki mówić będzie o Pomarańczowej Alternatywie, ważnym zjawisku w sztuce polskie, które proponowało nieznane dotąd formy demonstracji społecznych, czy sprzeciwu obywatelskiego.

Bydgoskie obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.Materiały partneraBydgoskie obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama