Moje miasto

Bydgoszcz obchodzi rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku

Wyspa Młyńska Wyspa Młyńska Materiały partnera
Tort Wolności na Wyspie Młyńskiej, przejażdżki historycznym autobusem, w którym przeczytać będzie można gazety sprzed 30 lat, a także Urna Wolności przeznaczona na życzenia mieszkańców, a na koniec – wykład i wystawa. Bydgoszcz hucznie świętować będzie rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

W tym roku świętujemy 30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Bydgoszcz hucznie obchodzić będzie tak ważną dla Polaków rocznicę.

Obchody rozpoczniemy już 2 czerwca na Wyspie Młyńskiej – w ramach akcji „Menu Wolności” prezydent Rafał Bruski częstować będzie mieszkańców Tortem Wolności w kształcie Okrągłego Stołu.

„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna wymyślona przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką, mająca na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ambasadorami akcji są m. in. Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Adam Chrząstowski, Robert Makłowicz czy Maciej Stuhr.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy na Wyspę Młyńską w niedzielę, 2 czerwca od godz. 16.00.

Z kolei w poniedziałek, 3 czerwca na ulice Bydgoszczy wyjedzie Autobus Wolności. Wycieczka z historią w tle rozpocznie się o godz. 11.00 na Placu Wolności. To stamtąd wyjedzie „ogórek”, który powiezie nas przez bydgoskie ulice. Trasa wiedzie przez Bartodzieje, Błonie aż do Fordonu (autobus zatrzymywać się będzie na przystankach linii 64 i 69).

We wnętrzu pojazdu podróżni znajdą przedruki prasy codziennej z 1989 roku, ówczesne polityczne materiały informacyjne, zachowane próbki twórczości pierwszych „graficiarzy”. O muzyczną oprawę wydarzenia zadba Leonard Luther, autor songów i piosenek powstających w latach 80-tych. W czasie podróży zabytkowym autobusem wystawiona zostanie specjalna Urna Wolności, do której mieszkańcy będą mogli wrzucać wolnościowe życzenia. Wydarzeniu towarzyszy również wystawa objazdowa z przełomu lat 80.

Tego samego dnia, 3 czerwca w Parku Kazimierza Wielkiego oglądać będzie można wystawę plenerową plakatów i druków z kolekcji Jerzego Brukwickiego. Brukwicki jest cenionym krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, dziennikarzem i wieloletnim szefem warszawskiej Galerii Krytyków Poka. W latach 80 współtworzył ruch kultury niezależnej, jest autorem wielu artykułów o plakacie, sztuce najnowszej oraz grafice „Solidarności” z lat 1980-1989.

Wieczorem natomiast (godz. 18.00) zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury na wykład towarzyszący wspomnianej wystawie – Jerzy Brukwicki mówić będzie o Pomarańczowej Alternatywie, ważnym zjawisku w sztuce polskie, które proponowało nieznane dotąd formy demonstracji społecznych, czy sprzeciwu obywatelskiego.

Bydgoskie obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.Materiały partneraBydgoskie obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama