Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Katowice także świętują 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów

Katowice także świętują 30-lecie

Katowice także świętują 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów Katowice także świętują 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów Materiały partnera
Główne obchody 30-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku – kolebce Solidarności. Miasto Katowice na uroczystościach w stolicy woj. pomorskiego będzie reprezentować prezydent Marcin Krupa.

30-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów, to święto wszystkich Polaków. Chcemy pokazać, że w Katowicach także pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Zależy nam na popularyzowaniu wiedzy o zmianach systemowych w Polsce wśród naszych mieszkańców – a w szczególności młodych ludzi, którzy mieli to szczęście urodzić się w prawdziwie wolnej Polsce i czasy PRL znają tylko z przekazów starszych pokoleń, filmów i książek – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach opowiemy mieszkańcom o tych przełomowych chwilach poprzez dwie różne formy – będzie to koncert plenerowy "Wolność z nami"/ "Freedom with us", który odbędzie się 2 czerwca na pl. Sejmu Śląskiego oraz konferencja popularnonaukowa „Zdarzyło się 4 czerwca…”, która odbędzie się dzień później – 3 czerwca w Muzeum Historii Katowic – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Muzyczne świętowanie

W niedzielę 2 czerwca uczcimy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów na placu Sejmu Śląskiego koncertem SBB i znakomitych, muzycznych gości. Koncert "Wolność z nami"/"Freedom with us" będzie wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze, Katowice uczczą nim 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Wtedy Polacy przy urnie wyborczej zdecydowali, że chcą żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Z tej okazji na koncercie zabrzmi repertuar, który dla wielu ludzi żyjących w tamtych czasach kojarzy się z wolnością. Podstawą programu koncertu będą utwory zarejestrowane na płycie SBB „Follow my dream”. Album nagrany w 1977 roku w RFN uchodzi za ukoronowanie dorobku zespołu w tamtym okresie i jeden z najlepszych albumów SBB w historii grupy. Płyta miała silny kontekst polityczny, bowiem odnoszące się do tematu wolności teksty były jednoznacznie odczytywane w kraju jako wyraz niezgody na panujący ustrój.

Głównymi wykonawcami koncertu będą muzycy legendarnego zespołu SBB w oryginalnym, pełnym składzie. Przewodzić im będzie i czuwać artystycznie nad całością Józef Skrzek – multiinstrumentalista i jedna najbardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce i za granicą postaci ze Śląska. Do wykonania wybranych utworów SBB i Józef Skrzek zaprosili muzycznych przyjaciół, m.in. Sebastiana Riedla, Andrzeja Nowaka (m.in. TSA) czy rapera Abradaba. Koncert w Katowicach będzie pierwszym w historii zespołu, pełnym wykonaniem płyty.

Plenerowy koncert rozpocznie się 2 czerwca o godz. 20.00 Przewidziano miejsce siedzące (dostępne aż do wyczerpania) oraz stojące. Wstęp wolny!

Poznaj historię demokracji

„Zdarzyło się 4 czerwca…” to tytuł konferencji popularnonaukowej, która odbędzie się 3 czerwca o godz. 10.00 w Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9. W trakcie konferencji będzie można wysłuchać między innymi wykładu dr hab. prof. UŚ Kazimierza Miroszewskiego o genezie wyborów do tzw. sejmu kontraktowego czy wykładu dr. hab. Adama Dziuby o wyborach w województwie katowickim. Wstęp wolny!

Harmonogram konferencji:

  • 00 - Uroczyste otwarcie
  • 10 - 10.25 - Dr hab. S. Fertacz - wprowadzenie
  • 25 - 10.45 - Dr hab. prof. Uś. K. Miroszewski - Geneza wyborów do tzw. Sejmu kontraktowego 4 czerwca 1989 roku
  • 45 - 11.05 - Dr hab. Adam Dziuba - Wybory 4 czerwca 1989 roku w województwie katowickim
  • 05 - 11.25 - Dr Marcela Gruszczyk - Rocznice wyborów do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 roku w pamięci zbiorowej
  • 25 - 11.55 - Przerwa na kawę
  • 55 - 12.15 - Mgr Marek Buczek przy współpracy mgr. Jana Popadiuka i mgr Joanny Pierchały - Materiały propagandowe dotyczące wyborów 4 czerwca 1989 roku w zbiorach Biblioteki Śląśkiej
  • 15 - 12.35 - Mgr Sławomir Stanowski - Pamiątki po wyborach czerwcowych 1989 roku w zbiorach Muzeum Historii Katowic
  • 35 – Dyskusja

Katowice także świętują 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborówMateriały partneraKatowice także świętują 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama