Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Krakowskie obchody 4 czerwca. Mazurek Dąbrowskiego z Wieży Mariackiej

4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. 4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Materiały partnera
4 czerwca przypada 30. rocznica przełomowych wyborów 1989 r. Kraków w wyjątkowy sposób uczci rocznicę tego historycznego wydarzenia. O godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. W programie krakowskich uroczystości znalazły się także: wernisaż wystawy „Nasz jest ten dzień”, uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność”, koncerty, debata naukowa.

4 czerwca odbędą się ogólnopolskie obchody pod nazwą „Święto wolności i solidarności” w Gdańsku.

Tego dnia, o godz. 20:00, w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się koncert „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”. To wyjątkowy projekt, który upamiętnia postać legendarnego barda „Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autorytetu artystycznego i moralnego, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego. Podczas koncertu widzowie usłyszą najbardziej znane pieśni legendarnego barda. Publiczność w Krakowie będzie miała także okazje wysłuchać premierowych aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wiersza Zbigniewa Herberta. Na scenie NCK wystąpią m.in.: Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Marek Piekarczyk, Łukasz Drapała, Adam Szerszeń, Rafał Bartmiński, Julia Gintrowska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.

Organizatorami koncertu są Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego, współorganizatorami: Miasto Kraków oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.nck.krakow.pl.

7 czerwca Sieć Solidarności organizuje główne uroczystości obchodów Dni Wolności i Solidarności w Małopolsce. O godz. 16.00 w Muzeum Nowej Huty odbędzie się wernisaż wystawy „Nasz jest ten dzień”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 27 września. O godz. 17:00 w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność” dla członków Komitetu Obywatelskiego oraz podziękowanie uczestnikom komitetów obywatelskich Wyborów 1989 roku. O godz. 19:00 zaplanowano otwarty dla publiczności koncert muzyczny. O godz. 20:00 rozpocznie się piknik „Spotkanie ludzi 4 czerwca. Ponad podziałami”.

31 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność” ludziom Solidarności i opozycji w 30. rocznicę Wyborów ’89, 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności a także 40. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert muzyczny.

12 września – w 30. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego w Polskiej Akademii Umiejętności odbędzie się debata naukowa o działalności rządu oraz jego genezie (wybory ’89).

W ramach obchodów zaplanowano także spotkania pod hasłem „Ludzie 4 czerwca ‘89” – poświęcone posłom i senatorom Małopolski wybranym 4 czerwca 1989 oraz innym działaczom Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Na grobach członków Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego zostaną zapalone znicze „Dziękujemy za wolność”.

Przypomnijmy: w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 1989 w Krakowie, 10 kwietnia br. zostały złożone kwiaty w 30. rocznicę powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą siedzibę MKO na ul. Siennej 5 w Krakowie. 30 lat temu, 10 kwietnia 1989 roku, odbyło się pierwsze posiedzenie inaugurujące działalność Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z zadaniem przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku w regionie małopolskim.

14 maja w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 30-lecia powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem krakowskich obchodów 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.Materiały partnera4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama