„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Krakowskie obchody 4 czerwca. Mazurek Dąbrowskiego z Wieży Mariackiej

4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. 4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Materiały partnera
4 czerwca przypada 30. rocznica przełomowych wyborów 1989 r. Kraków w wyjątkowy sposób uczci rocznicę tego historycznego wydarzenia. O godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. W programie krakowskich uroczystości znalazły się także: wernisaż wystawy „Nasz jest ten dzień”, uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność”, koncerty, debata naukowa.

4 czerwca odbędą się ogólnopolskie obchody pod nazwą „Święto wolności i solidarności” w Gdańsku.

Tego dnia, o godz. 20:00, w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się koncert „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”. To wyjątkowy projekt, który upamiętnia postać legendarnego barda „Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autorytetu artystycznego i moralnego, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego. Podczas koncertu widzowie usłyszą najbardziej znane pieśni legendarnego barda. Publiczność w Krakowie będzie miała także okazje wysłuchać premierowych aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wiersza Zbigniewa Herberta. Na scenie NCK wystąpią m.in.: Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Marek Piekarczyk, Łukasz Drapała, Adam Szerszeń, Rafał Bartmiński, Julia Gintrowska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.

Organizatorami koncertu są Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego, współorganizatorami: Miasto Kraków oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.nck.krakow.pl.

7 czerwca Sieć Solidarności organizuje główne uroczystości obchodów Dni Wolności i Solidarności w Małopolsce. O godz. 16.00 w Muzeum Nowej Huty odbędzie się wernisaż wystawy „Nasz jest ten dzień”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 27 września. O godz. 17:00 w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność” dla członków Komitetu Obywatelskiego oraz podziękowanie uczestnikom komitetów obywatelskich Wyborów 1989 roku. O godz. 19:00 zaplanowano otwarty dla publiczności koncert muzyczny. O godz. 20:00 rozpocznie się piknik „Spotkanie ludzi 4 czerwca. Ponad podziałami”.

31 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia Medali „Dziękujemy za wolność” ludziom Solidarności i opozycji w 30. rocznicę Wyborów ’89, 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności a także 40. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert muzyczny.

12 września – w 30. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego w Polskiej Akademii Umiejętności odbędzie się debata naukowa o działalności rządu oraz jego genezie (wybory ’89).

W ramach obchodów zaplanowano także spotkania pod hasłem „Ludzie 4 czerwca ‘89” – poświęcone posłom i senatorom Małopolski wybranym 4 czerwca 1989 oraz innym działaczom Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Na grobach członków Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego zostaną zapalone znicze „Dziękujemy za wolność”.

Przypomnijmy: w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 1989 w Krakowie, 10 kwietnia br. zostały złożone kwiaty w 30. rocznicę powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą siedzibę MKO na ul. Siennej 5 w Krakowie. 30 lat temu, 10 kwietnia 1989 roku, odbyło się pierwsze posiedzenie inaugurujące działalność Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z zadaniem przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku w regionie małopolskim.

14 maja w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 30-lecia powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem krakowskich obchodów 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.Materiały partnera4 czerwca o godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama