„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Zielone Katowice

Dolina Trzech Stawów Dolina Trzech Stawów Materiały klienta
Wiele osób zaskakuje informacja, że Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Lasy, parki i stawy stanowią prawie połowę powierzchni stolicy województwa śląskiego.

W katowickiej Dolinie Trzech Stawów, porównywanej przez wiele osób do nowojorskiego Central Parku, warto założyć rolki i przetestować prawie 4-kilometrową rolkostradę lub wypożyczyć kajak. Można też tam spotkać setki biegaczy i wziąć udział w wielu imprezach biegowych, w których tradycyjnie wspólnie uczestniczą wytrawni zawodnicy i amatorzy. Natomiast największą letnią atrakcją dla dzieci jest tu wodny plac zabaw. Z kolei lasy na południu miasta cieszą się wielką popularnością wśród rowerzystów. W całym mieście jest 180 km dróg i tras rowerowych, o osoby nie mające jednośladów mogą skorzystać z największej w województwie sieci wypożyczalni rowerów miejskich rozsianych po całym mieście. Już dziś w systemie zarejestrowanych jest już 41 tys. mieszkańców.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Radosław KaźmierczakKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Właśnie ta „zielona” polityka miasta, a także kładzenie dużego nacisku na walkę o czyste powietrze oraz ekologiczny transport wpłynęły na to, że Katowice zajęły po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w rankingu w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce”. Jednocześnie przemianę Katowic z miasta przemysłowego w nowoczesną stolicę ponad dwumilionowej metropolii zauważono w skali międzynarodowej. To właśnie stolica województwa śląskiego otrzymała od ONZ status gospodarza Szczytu Klimatycznego COP24, który w grudniu ubiegłego roku przyciągnął do Katowic ponad 20 tysięcy osób z całego świata, które debatowały o przyszłości globalnej polityki klimatycznej. W ostatnich tygodniach Katowice wybrano również na gospodarza kolejnego wydarzenia – w 2022 roku w mieście odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Radosław KaźmierczakKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Miasto nie osiada na laurach. Na bieżąco realizuje szereg inwestycji, które poprawiają jakość życia w mieście. Ważnym elementem jest stała inwestycja w rozwój terenów zielonych. Przykładem jest rozpoczynająca się rewitalizacja okolic stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów, które tworzą urokliwy kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Wielu mieszkańców Katowic, którzy po raz pierwszy odwiedzają to miejsce, jest zaskoczonych ogromnym rozmiarem tego obszaru. Sama powierzchnia wspomnianych stawów wynosi 91 hektarów (czyli blisko 130 pełnowymiarowych boisk piłkarskich) – co oznacza, że jest aż 10 razy większa niż powierzchnia zbiorników w popularnej Dolinie Trzech Stawów. – W przeprowadzonych konsultacjach społecznych katowiczanie podkreślali, że największymi atutami tego miejsca są: natura, bogactwo przyrody, czysta woda w stawach, w stawach, dużo zieleni, możliwość kąpieli, jak i istnienie harcerskiej stanicy żeglarskiej harcerskiej stanicy żeglarskiej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który rok temu zadeklarował, że teren 5 stawów zostanie gruntownie zrewitalizowany. Dlaczego? We wspomnianych konsultacjach zdecydowana większość mieszkańców Katowic uznała, że obszar stawów wymaga dużej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych czy też miejsc parkingowych. Aż 86% mieszkańców zgodziło się ze stwierdzeniem, że stawy w przyszłości powinny mieć funkcję wypoczynkową, 76% – rekreacyjno-sportową, a 67% – ekologiczną, ochronną dla środowiska i przyrody.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Materiały klientaKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Jak się zmieni obszar stawów? – Kierując się wskazaniami mieszkańców, chcemy, by Dolina 5 Stawów umożliwiała rodzinny, aktywny wypoczynek – z zachowaniem jej spokojnego, zielonego charakteru – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Aktualnie dobiegają końca prace nad utworzeniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego miejsca. Przewiduje ona m.in. stworzenie sieci dróg rowerowych okalających wszystkie stawy, utworzenie kilku plaż kąpielowych nad Borkami i Morawą, modernizację harcerskiej stanicy żeglarskiej z możliwością wypożyczania łódek i kajaków. Dużą zmianą będzie utworzenie wodnego połączenia pomiędzy stawami Morawa i Borki, która zwiększy możliwości dla osób uprawiających sporty wodne. Wzdłuż wschodniego brzegu Morawy, przy skarpie wzdłuż linii tramwajowej, powstanie drewniana promenada. Przy Hubertusie I powstaną pomosty wędkarskie. Uzupełnieniem całości będą m.in. kręgi do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie. – Zakres prac będzie olbrzymi, a koszt wyniesie na pewno kilkadziesiąt milionów złotych. Traktujemy to jednak jako inwestycję w wysoką jakość życia katowiczan. Dzięki temu ten obszar stanie się miejscem, w którym tysiące mieszkańców będą spędzać swój czas – tak, jak dzisiaj ma to miejsce w Dolinie Trzech Stawów – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Jak wygląda harmonogram dalszych działań? – Zależy nam na tym, by możliwie szybko podejmować kolejne kroki. Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na projekt, na podstawie którego będziemy mogli potem wyłonić wykonawcę prac w terenie. Szacujemy, że prace budowlane rozpoczną się w 2021 roku i zakończą w 2022 roku – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który z ramienia prezydenta koordynuje projekt rewitalizacji Doliny 5 Stawów.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Materiały klientaKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama