Moje miasto

Zielone Katowice

Dolina Trzech Stawów Dolina Trzech Stawów Materiały klienta
Wiele osób zaskakuje informacja, że Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Lasy, parki i stawy stanowią prawie połowę powierzchni stolicy województwa śląskiego.

W katowickiej Dolinie Trzech Stawów, porównywanej przez wiele osób do nowojorskiego Central Parku, warto założyć rolki i przetestować prawie 4-kilometrową rolkostradę lub wypożyczyć kajak. Można też tam spotkać setki biegaczy i wziąć udział w wielu imprezach biegowych, w których tradycyjnie wspólnie uczestniczą wytrawni zawodnicy i amatorzy. Natomiast największą letnią atrakcją dla dzieci jest tu wodny plac zabaw. Z kolei lasy na południu miasta cieszą się wielką popularnością wśród rowerzystów. W całym mieście jest 180 km dróg i tras rowerowych, o osoby nie mające jednośladów mogą skorzystać z największej w województwie sieci wypożyczalni rowerów miejskich rozsianych po całym mieście. Już dziś w systemie zarejestrowanych jest już 41 tys. mieszkańców.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Radosław KaźmierczakKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Właśnie ta „zielona” polityka miasta, a także kładzenie dużego nacisku na walkę o czyste powietrze oraz ekologiczny transport wpłynęły na to, że Katowice zajęły po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w rankingu w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce”. Jednocześnie przemianę Katowic z miasta przemysłowego w nowoczesną stolicę ponad dwumilionowej metropolii zauważono w skali międzynarodowej. To właśnie stolica województwa śląskiego otrzymała od ONZ status gospodarza Szczytu Klimatycznego COP24, który w grudniu ubiegłego roku przyciągnął do Katowic ponad 20 tysięcy osób z całego świata, które debatowały o przyszłości globalnej polityki klimatycznej. W ostatnich tygodniach Katowice wybrano również na gospodarza kolejnego wydarzenia – w 2022 roku w mieście odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Radosław KaźmierczakKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Miasto nie osiada na laurach. Na bieżąco realizuje szereg inwestycji, które poprawiają jakość życia w mieście. Ważnym elementem jest stała inwestycja w rozwój terenów zielonych. Przykładem jest rozpoczynająca się rewitalizacja okolic stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów, które tworzą urokliwy kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Wielu mieszkańców Katowic, którzy po raz pierwszy odwiedzają to miejsce, jest zaskoczonych ogromnym rozmiarem tego obszaru. Sama powierzchnia wspomnianych stawów wynosi 91 hektarów (czyli blisko 130 pełnowymiarowych boisk piłkarskich) – co oznacza, że jest aż 10 razy większa niż powierzchnia zbiorników w popularnej Dolinie Trzech Stawów. – W przeprowadzonych konsultacjach społecznych katowiczanie podkreślali, że największymi atutami tego miejsca są: natura, bogactwo przyrody, czysta woda w stawach, w stawach, dużo zieleni, możliwość kąpieli, jak i istnienie harcerskiej stanicy żeglarskiej harcerskiej stanicy żeglarskiej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który rok temu zadeklarował, że teren 5 stawów zostanie gruntownie zrewitalizowany. Dlaczego? We wspomnianych konsultacjach zdecydowana większość mieszkańców Katowic uznała, że obszar stawów wymaga dużej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych czy też miejsc parkingowych. Aż 86% mieszkańców zgodziło się ze stwierdzeniem, że stawy w przyszłości powinny mieć funkcję wypoczynkową, 76% – rekreacyjno-sportową, a 67% – ekologiczną, ochronną dla środowiska i przyrody.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Materiały klientaKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Jak się zmieni obszar stawów? – Kierując się wskazaniami mieszkańców, chcemy, by Dolina 5 Stawów umożliwiała rodzinny, aktywny wypoczynek – z zachowaniem jej spokojnego, zielonego charakteru – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Aktualnie dobiegają końca prace nad utworzeniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego miejsca. Przewiduje ona m.in. stworzenie sieci dróg rowerowych okalających wszystkie stawy, utworzenie kilku plaż kąpielowych nad Borkami i Morawą, modernizację harcerskiej stanicy żeglarskiej z możliwością wypożyczania łódek i kajaków. Dużą zmianą będzie utworzenie wodnego połączenia pomiędzy stawami Morawa i Borki, która zwiększy możliwości dla osób uprawiających sporty wodne. Wzdłuż wschodniego brzegu Morawy, przy skarpie wzdłuż linii tramwajowej, powstanie drewniana promenada. Przy Hubertusie I powstaną pomosty wędkarskie. Uzupełnieniem całości będą m.in. kręgi do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie. – Zakres prac będzie olbrzymi, a koszt wyniesie na pewno kilkadziesiąt milionów złotych. Traktujemy to jednak jako inwestycję w wysoką jakość życia katowiczan. Dzięki temu ten obszar stanie się miejscem, w którym tysiące mieszkańców będą spędzać swój czas – tak, jak dzisiaj ma to miejsce w Dolinie Trzech Stawów – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Jak wygląda harmonogram dalszych działań? – Zależy nam na tym, by możliwie szybko podejmować kolejne kroki. Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na projekt, na podstawie którego będziemy mogli potem wyłonić wykonawcę prac w terenie. Szacujemy, że prace budowlane rozpoczną się w 2021 roku i zakończą w 2022 roku – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który z ramienia prezydenta koordynuje projekt rewitalizacji Doliny 5 Stawów.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.Materiały klientaKatowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama