Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Samorząd siłą państwa. Zapraszamy na debatę do Sopotu

visitpoland.online / Sopot.pl / mat. pr.
Kto nie będzie mógł uczestniczyć na miejscu, ten będzie mógł oglądać transmisję na Facebooku!

Samorządność terytorialna to jedna z najważniejszych zasad ustroju Polski. Zgodnie z konstytucją samorząd tworzą mieszkańcy i mieszkanki danego terytorium, a jednostki samorządu odpowiedzialne są za realizację rozlicznych zadań publicznych na rzecz swojej wspólnoty. 30 lat polskiej samorządności pokazało, że samorząd terytorialny to nie tylko abstrakcyjna konstrukcja ustrojowa, ale realna rzeczywistość i niezbędny element struktury państwa o kluczowym znaczeniu dla sprawności jego funkcjonowania. Niemniej istotne jest uznanie i wysokie oceny, jakimi mieszkańcy i mieszkanki polskich miast i gmin darzą ideę samorządności i jakość pracy swoich samorządów.

Wiemy jednak, że przed polskim samorządem stają wyzwania. Część z nich ma wymiar polityczny i wynika z coraz bardziej niepokojących relacji rządu z samorządem. Inne mają charakter obiektywny, niezależny od polityki, jak wyzwania demograficzne, ekologiczne, migracyjne, technologiczne, ekonomiczne. Z wyzwaniami tymi nie poradzimy sobie bez sprawnego i podmiotowego samorządu. Przekonanie to oparte jest nie tylko na historycznym doświadczeniu, ale także na argumentacji rzesz ekspertów z kraju i zagranicy. Nie można jednak zapominać, że źródłem siły samorządu są nie tylko kompetencje burmistrzów, prezydentów, wójtów i pracowników administracji lokalnej, ale także podmiotowe społeczeństwo obywatelskie angażujące się w sprawy swojej wspólnoty.

Miasto Sopot i tygodnik „Polityka” zapraszają czytelników na debatę, która odbędzie się 24 września o godzinie 17:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wstęp wolny. Transmisja na Facebooku.

W debacie udział wezmą: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Bogusław Kośmider (zastępca prezydenta Krakowa), Michał Olszewski (zastępca prezydenta Warszawy), Katarzyna Szczepańska (Kongres Ruchów Miejskich), Izabela Plur (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych). Dyskusję poprowadzi nasz dziennikarz Edwin Bendyk.

mat. pr.Debatę w Sopocie będzie można oglądać na profilu POLITYKI na Facebooku

Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
01.07.2022
Reklama