Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Kto zostanie Warszawianką Roku, a kto Warszawianką Przemian? Zagłosuj w plebiscycie!

Fot. Ewelina Lach / materiały prasowe Fot. Ewelina Lach / materiały prasowe Ewelina Lach / materiały prasowe
Na pełne energii i zmieniające miasto kobiety, na aktywistki i na feministki, można głosować w internecie do niedzieli, 6 października.
Ewelina Lech/materiały prasowe
Ewelina Lach/materiały prasowe
Ewelina Lach/materiały prasowe
Fot. Ewelina Lach / materiały prasoweEwelina Lach/materiały prasowe Fot. Ewelina Lach / materiały prasowe

„Zaczynamy drugą edycję plebiscytu Warszawianka Roku” – mówił niedawno prezydent Miasta Stołecznego Rafał Trzaskowski. „Pierwsza pokazała ogromną siłę warszawianek, pokazała kobiece DNA naszego miasta”. Głosowanie w tym organizowanym przez Miasto Stołeczne plebiscycie trwa na stronie internetowej do 6 października. Znajdują się na niej opisy działalności nominowanych kobiet i poświęcone im krótkie filmiki. Później, w październiku w trakcie organizowanej przez miasto ceremonii przyznane zostaną wyróżnienia.

Wręczenie tytułu Warszawianka Roku pierwszy raz miało miejsce w 2018 roku, czyli w setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Wtedy Warszawianką Roku została Anna Ojer (dzisiejsza radna dzielnicy Wawer), założycielka społeczności "SOS Mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD (Centrum Zdrowia Dziecka)", której członkowie zajmują się pomocą dla rodziców dzieci przebywających w CZD - m.in. dostarczają koce, środki czystości, ubrania, a także organizują noclegi, robią zakupy, piorą i prasują.
Przyznano również symboliczny, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia, którym uhonorowana została Irena Sendlerowa.

„Ten plebiscyt jest ważny – to forma podziękowania bohaterkom naszego miasta za ich zaangażowanie, codzienną pracę, a często poświęcenie dla innych. Cieszę się, że go w tym roku kontynuujemy. Docenienie roli kobiet dla naszego miasta, ale i wsparcie i ochrona ich praw jest dla mnie niezwykle ważna” – mówił prezydent Trzaskowski. Ma on świadomość, że energia, zaangażowanie i aktywność kobiet ma wpływ na to, jak wyglądają polskie miasta. A ich działalność społeczna podejmowana jest często obok regularnego życia zawodowego i życia rodzinnego. To ważne, by pokazać im, że ludzie ich zaangażowanie doceniają.

Plebiscyt za rok 2019 odbywa się w dwóch kategoriach. Znów przyznane zostanie wyróżnienie Warszawianka Roku. Nominowanych jest do niego dziesięć kobiet, których praca zmienia oblicze Warszawy. Panie w tej kategorii starają się np. uczynić miasto przyjaźniejszym dla niepełnosprawnych lub nakłonić mieszkańców do regularnego muzykowania. W tym roku Prezydent Trzaskowski zdecydował aby w związku z rocznicami: 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów, przyznać również tytuł Warszawianka Przemian. Nominowane są kobiety, które w ciągu ostatnich 3 dekad działały na rzecz wolności, równości i poszanowania praw człowieka.

Aktorka czy profesorka

Głosujący internauci zdecydują czy Warszawianką Przemian zostanie Krystyna Janda, znana aktorka, reżyserka, autorka wielu publikacji. Założona przez nią Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury prowadzi dwa popularne warszawskie teatry: Polonię i Och-Teatr, które od kilku lat w lecie wychodzą ze swoimi spektaklami w przestrzeń publiczną i prezentują je bezpłatnie tysiącom warszawiaków. Do wyróżnienia nominowana jest też prof. Ewa Łętowska, czyli pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich i sędzia w stanie spoczynku. Nieustannie edukuje nie tylko przyszłych prawników, ale także wszystkich Polaków i rozumie przy tym, że do osób, które nie są związane z prawem zawodowo, trzeba mówić tak, by stało się ono dla nich jasne i zrozumiałe. Kandydatką do tytułu jest też legenda opozycji - Ludwika Wujec. Z wykształcenia fizyczka i matematyczka ale z powołania działaczka na rzecz demokracji i ochrony praw człowieka. Wraz z mężem Henrykiem Wujcem, została laureatką Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, przyznawanej osobom działającym na rzecz poszanowania praworządności i praw człowieka.

Nominowana jest również Krystyna Starczewska, pedagog i współzałożycielka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, wyznaczającego nowe standardy nauczania w Polsce. Od wielu lat pełni funkcję prezesa Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, gdzie współpracuje z niezależnymi szkołami z całej Polski. Piątą nominowaną do wyróżnienia Warszawianka Przemian jest prof. Anna Dobrzańska. To Lekarka, krajowa konsultantka w dziedzinie pediatrii, która kieruje założoną i zorganizowaną przez siebie Kliniką Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie.

Rugbystka czy technolożka

Do tytułu Warszawianka Roku nominowana jest Karolina Pacoń, która pomaga biednym i bezdomnym, zorganizowała akcję „Podaruj obiad”, dzięki której każdy, poprzez wpłatę na stronie internetowej, może podarować ciepły posiłek osobie potrzebującej. Jej akcja przywraca tym Warszawiakom godność i poprawia ich samopoczucie, ale kolejne nominowane kobiety odnajdują się w innej działalności. Ewa Jurkiewicz jest dyrygentka chórów amatorskich działających w warszawskich placówkach kulturalnych i zauważyła, że jej zajęcia łączą w Warszawie ludzi różnych środowisk, pokoleń i światopoglądów. Chciałaby, by Polacy wrócili do tradycji wspólnego muzykowania i śpiewania w domach, z rodzinami, przy różnych okazjach.

Izabela Sopalska-Rybak, kolejna z nominowanych, jest prezeską Fundacji Kulawa Warszawa, blogerką, edukatorką i trenerką. Sopalska-Rybak angażuje się w zwiększanie wiedzy na temat potrzeb i praw osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie ich niezależności. A to oznacza wspieranie następujących w Warszawie zmian w przestrzeni publicznej. Nowymi technologiami w Mieście Stołecznym opiekuje się m.in. Dr Bianka Siwińska, czyli doktor nauk politycznych, prezeska Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, działaczka na rzecz zwiększania udziału kobiet w rozwoju technologii. Chciałaby, aby „Polska stała się sercem mądrej rozmowy o kobietach i ich niebywałym potencjale w obszarze STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki), aby to u nas można było spotkać talenty z całego regionu Europy i Azji Centralnej”.

Aktywistka czy prawniczka

Julia Maciocha to reprezentantka społeczności LGBT+ i feministka. W 2018 roku, z pomocą kilkudziesięciu wolontariuszy, zorganizowała największe wydarzenie prorównościowe w Polsce – Paradę Równości, w którą zaangażowała różne społeczności zagrożone nierównym traktowaniem. W pracy najważniejsza jest dla niej możliwość realnej pomocy konkretnej osobie, która poczuje dzięki temu wsparcie i przekona się, że nie jest sama. Wierzy w siłę i solidarność kobiet. Nominowana jest również Urszula Nowakowska, prawniczka i feministka, współzałożycielka jednej z pierwszych w Polsce organizacji zajmującej się prawami kobiet – Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego. A także Katarzyna Homan, społeczniczka angażująca się w projekty na rzecz lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, której zależy by miasto było jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom, a przede wszystkim młodym matkom.

Nominowana jest również Ewa Błaszczyk, współzałożycielka Fundacji „Akogo?”. Dzięki fundacji, w 2013 roku powstał w Warszawie pierwszy, wzorcowy szpital dla dzieci w śpiączce – Klinika Neurorehabilitacyjna „Budzik”, w której wybudziło się już ponad 50 małych pacjentów. W Olsztynie w 2017 roku dzięki jej zaangażowaniu został otwarty pierwszy „Budzik” dla dorosłych, a niebawem powstanie kolejny – na warszawskim Bródnie. Znów Nicole Sochacki-Wójcicka to ginekolożka-położniczka i edukatorka, mama dwójki synów. Na swoim blogu mamaginekolog.pl dzieli się nie tylko wiedzą medyczną, ale także osobistymi doświadczeniami związanymi z opieką nad dziećmi i ich leczeniem.

Ostatnią nominowaną do wyróżnienia Warszawianka Roku jest Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego. Największą satysfakcję daje jej wspieranie i budowanie społeczeństwa, w którym ludzie chcą tworzyć wspólnoty i działać dla dobra ogółu. Jest przekonana, że żyjemy w erze kobiet, które kształtują rzeczywistość w sektorze kultury, organizacjach pozarządowych, ruchach miejskich i organizacjach pomocowych.

Głosować można do 6 października: https://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/#zaglosuj

A laureatki poznamy 9 października 2019.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama