Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Szczecin wspiera opiekunów seniorów chorych na Alzheimera

Alexandre Debiève / Unsplash
Stolica Pomorza Zachodniego, jako pierwsze z polskich miast, zdecydowała się udzielić finansowego wsparcia mieszkańcom opiekującym się starszymi, bardzo chorymi osobami.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” to świadczenie pieniężne, które wprowadzono w 2018 r. Głównym założeniem jest udzielanie pomocy rodzinom w procesie opieki nad seniorami, którzy ukończyli 75. rok życia, mieszkają na terenie Szczecina i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

By otrzymać Bon, opiekunowie chorych muszą złożyć stosowny wniosek. Należy do niego dołączyć zaświadczenie od lekarza psychiatry, neurologa lub geriatry zawierające m.in. informacje dotyczące rozpoznania choroby. Opiekunowie ubiegający się o przyznanie świadczenia proszeni są także o wypełnienie anonimowej ankiety, której celem jest rozpoznanie sytuacji osób chorujących na Alzheimera na terenie Szczecina.

Chorzy na Alzheimera potrzebują opieki

To właśnie dzięki ankietom wypełnionym podczas pierwszej edycji możliwe było przeprowadzenie ewaluacji programu. Analiza zebranego materiału wykazała, że okres opieki nad seniorami cierpiącymi na chorobę Alzheimera w Szczecinie trwa średnio pięć lat i cztery miesiące, a opiekunami są przeważnie kobiety w wieku powyżej 62 lat. Z odpowiedzi umieszczonych w kwestionariuszach wynika również, że jedynie co czwarty świadczeniobiorca rozważa umieszczenie podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

W 2019 r. w programie zostały wprowadzone istotne zmiany. Najważniejszą z nich jest zwiększenie kwoty wsparcia do maksymalnie 3 tys. zł rocznie i rozbicie jej na trzy transze (wcześniej było to 2 tys. zł wypłacane w dwóch turach).

Bon opiekuńczy – Szczecin czeka na wnioski

Do 30 listopada trwa ostatni w tym roku nabór wniosków skierowany do osób, które dotychczas nie ubiegały się o przyznanie świadczenia. Środki pozwalają opiekunom na zakup akcesoriów związanych z opieką nad chorym (np. wózka inwalidzkiego, specjalistycznego materaca) czy artykułów higienicznych.

Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków można znaleźć na stronie Swiadczenia.szczecin.pl w zakładce „Bon opiekuńczy Alzheimer 75”. Wzory dokumentów dostępne są również w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Szczecin, partnerem sekcji Moje Miasto.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pocovidowa mgła. Życie z „dziurami w mózgu” to koszmar i stres

Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.

Joanna Cieśla
24.06.2022
Reklama