Moje miasto

Fabryka Wody będzie nowoczesnym aquaparkiem

Miasto Szczecin / Materiały partnera
Baseny, zjeżdżalnie, rozbudowana strefa wellness i SPA oraz centrum edukacyjne mają zagwarantować w Szczecinie rozrywkę i odpoczynek na najwyższym światowym poziomie.

Edukatorium w Fabryce WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraEdukatorium w Fabryce Wody

Fabryka Wody będzie nie tylko świetną zabawą, niezwykle ważny będzie też jej walor edukacyjny. To będzie właściwie jego główne zadanie. W edukatorium znajdą się przestrzenie wystawiennicze, a także laboratoria, w których realizowane będą proste doświadczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne związane z wodą. Będą alternatywą dla typowych lekcji szkolnych. Z oryginalnych zajęć skorzystają też dorośli.

Ludzie obserwują ściankę wspinaczkową.Miasto Szczecin/Materiały partneraLudzie obserwują ściankę wspinaczkową.

Edukatorium oraz strefy rozrywkowe i sportowe zlokalizowane będą w sąsiadującym z częścią wodną budynku Fabryki Wody. W strefie rozrywkowej znajdą się kręgielnia, bilard, kawiarnia. W strefie sportowej skorzystamy zaś z siłowni, kortów do squasha oraz wysokiej na trzy kondygnacje ścianki wspinaczkowej.

Aquapark Fabryka WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraAquapark Fabryka Wody

Inwestycja będzie kosztować Miasto Szczecin ponad 349,7 mln zł i potrwa 30 miesięcy. Umowa z wykonawcą została podpisana w październiku. Pierwsze prace przygotowawcze już się toczą. Obiekt powstaje u zbiegu ul. Emilii Sczanieckiej i 1 Maja. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To tutaj przed laty funkcjonowało miejskie kąpielisko Gontynka, które do dzisiaj wielu szczecinian wspomina z sentymentem.

Obiekt ma nawiązywać do ducha dawnej „Gontynki”, ale z nowoczesnymi atrakcjami na najwyższym światowym poziomie. Symboliczna idea rzeki przecinającej teren nawiązuje do urbanistyki miasta podzielonego Odrą na prawy i lewy brzeg. W budynku po lewej stronie będzie edukatorium, a po prawej aquapark. Budynki będą połączone, dzięki czemu odwiedzający będą mogli swobodnie się przemieszczać i korzystać ze wszystkich atrakcji.

Hala basenowaMiasto Szczecin/Materiały partneraHala basenowa

W aquaparku znajdzie się duży, podzielony na strefy basen rekreacyjny, a także 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy. Dostępna będzie także strefa wypoczynkowa z dużą wanną SPA oraz basenem „infinity pool” z wodospadem, którego spadająca woda przesłaniać będzie wejście do jaskini interaktywnej.

Będzie też strefa dla dzieci z płytkimi brodzikami. Zaplanowano budowę rwącej rzeki, która opływać będzie sztuczną wyspę. Do samych basenów będzie można wskoczyć z różnych zjeżdżalni, m.in. takiej typu „Małysz”, która ma przypominać skocznię narciarską.

Aquapark Fabryka WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraAquapark Fabryka Wody

Na zewnątrz również dostępny będzie basen rekreacyjny. W planach architektonicznych wydzielono tam strefę do opalania, a także przestrzeń na rafting pontonowy. Będzie też miejsce do zabaw wodnych i zwykły plac zabaw. Na zewnątrz zbudowany zostanie amfiteatr, gdzie latem będzie można jeździć na rolkach, a zimą na łyżwach.

Strefa dla dzieciMiasto Szczecin/Materiały partneraStrefa dla dzieci

Fabryka Wody będzie miała wydzieloną strefę dla VIP-ów z basenem relaksacyjnym z siedziskami, z wiszącymi fotelami i ekranem umożliwiającym wielkoformatowe wyświetlanie krajobrazów, transmisji koncertów, rozgrywek sportowych lub projekcji filmowych. Przy basenie z hydromasażami będzie barek wodny. Strefę VIP będzie można wynająć i zorganizować tam imprezy komercyjne.

Strefa VIPMiasto Szczecin/Materiały partneraStrefa VIP

W budynku parku wodnego zaprojektowano także strefę wellness i saunarium, które mają objąć jego trzy kondygnacje. Będzie można korzystać z zabiegów SPA, masaży i hammamów. Będą tam łaźnie piwne albo przystosowane dla dzieci sauny fińskie.

Sauna MarynistycznaMiasto Szczecin/Materiały partneraSauna Marynistyczna

W tej strefie będzie łącznie kilkadziesiąt atrakcji, np. grota lodowa, ścieżka Kneippa, sala kominkowa i sauna zewnętrzna ze strefą wypoczynkową na świeżym powietrzu.

Sauna z kominkiemMiasto Szczecin/Materiały partneraSauna z kominkiem

Budowę Fabryki Wody miasto ukończy w 2022 r. Gdy zostanie otwarta, korzystać z niej będą szczecinianie i mieszkańcy regionu. Będzie to też zapewne spora atrakcja turystyczna, przyciągająca gości z Niemiec czy Skandynawii.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Szczecin, partnerem sekcji Moje Miasto. Więcej informacji na stronie Fabryki Wody i w filmie promocyjnym Miasta Szczecin.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama