Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Fabryka Wody będzie nowoczesnym aquaparkiem

Miasto Szczecin / Materiały partnera
Baseny, zjeżdżalnie, rozbudowana strefa wellness i SPA oraz centrum edukacyjne mają zagwarantować w Szczecinie rozrywkę i odpoczynek na najwyższym światowym poziomie.

Edukatorium w Fabryce WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraEdukatorium w Fabryce Wody

Fabryka Wody będzie nie tylko świetną zabawą, niezwykle ważny będzie też jej walor edukacyjny. To będzie właściwie jego główne zadanie. W edukatorium znajdą się przestrzenie wystawiennicze, a także laboratoria, w których realizowane będą proste doświadczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne związane z wodą. Będą alternatywą dla typowych lekcji szkolnych. Z oryginalnych zajęć skorzystają też dorośli.

Ludzie obserwują ściankę wspinaczkową.Miasto Szczecin/Materiały partneraLudzie obserwują ściankę wspinaczkową.

Edukatorium oraz strefy rozrywkowe i sportowe zlokalizowane będą w sąsiadującym z częścią wodną budynku Fabryki Wody. W strefie rozrywkowej znajdą się kręgielnia, bilard, kawiarnia. W strefie sportowej skorzystamy zaś z siłowni, kortów do squasha oraz wysokiej na trzy kondygnacje ścianki wspinaczkowej.

Aquapark Fabryka WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraAquapark Fabryka Wody

Inwestycja będzie kosztować Miasto Szczecin ponad 349,7 mln zł i potrwa 30 miesięcy. Umowa z wykonawcą została podpisana w październiku. Pierwsze prace przygotowawcze już się toczą. Obiekt powstaje u zbiegu ul. Emilii Sczanieckiej i 1 Maja. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To tutaj przed laty funkcjonowało miejskie kąpielisko Gontynka, które do dzisiaj wielu szczecinian wspomina z sentymentem.

Obiekt ma nawiązywać do ducha dawnej „Gontynki”, ale z nowoczesnymi atrakcjami na najwyższym światowym poziomie. Symboliczna idea rzeki przecinającej teren nawiązuje do urbanistyki miasta podzielonego Odrą na prawy i lewy brzeg. W budynku po lewej stronie będzie edukatorium, a po prawej aquapark. Budynki będą połączone, dzięki czemu odwiedzający będą mogli swobodnie się przemieszczać i korzystać ze wszystkich atrakcji.

Hala basenowaMiasto Szczecin/Materiały partneraHala basenowa

W aquaparku znajdzie się duży, podzielony na strefy basen rekreacyjny, a także 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy. Dostępna będzie także strefa wypoczynkowa z dużą wanną SPA oraz basenem „infinity pool” z wodospadem, którego spadająca woda przesłaniać będzie wejście do jaskini interaktywnej.

Będzie też strefa dla dzieci z płytkimi brodzikami. Zaplanowano budowę rwącej rzeki, która opływać będzie sztuczną wyspę. Do samych basenów będzie można wskoczyć z różnych zjeżdżalni, m.in. takiej typu „Małysz”, która ma przypominać skocznię narciarską.

Aquapark Fabryka WodyMiasto Szczecin/Materiały partneraAquapark Fabryka Wody

Na zewnątrz również dostępny będzie basen rekreacyjny. W planach architektonicznych wydzielono tam strefę do opalania, a także przestrzeń na rafting pontonowy. Będzie też miejsce do zabaw wodnych i zwykły plac zabaw. Na zewnątrz zbudowany zostanie amfiteatr, gdzie latem będzie można jeździć na rolkach, a zimą na łyżwach.

Strefa dla dzieciMiasto Szczecin/Materiały partneraStrefa dla dzieci

Fabryka Wody będzie miała wydzieloną strefę dla VIP-ów z basenem relaksacyjnym z siedziskami, z wiszącymi fotelami i ekranem umożliwiającym wielkoformatowe wyświetlanie krajobrazów, transmisji koncertów, rozgrywek sportowych lub projekcji filmowych. Przy basenie z hydromasażami będzie barek wodny. Strefę VIP będzie można wynająć i zorganizować tam imprezy komercyjne.

Strefa VIPMiasto Szczecin/Materiały partneraStrefa VIP

W budynku parku wodnego zaprojektowano także strefę wellness i saunarium, które mają objąć jego trzy kondygnacje. Będzie można korzystać z zabiegów SPA, masaży i hammamów. Będą tam łaźnie piwne albo przystosowane dla dzieci sauny fińskie.

Sauna MarynistycznaMiasto Szczecin/Materiały partneraSauna Marynistyczna

W tej strefie będzie łącznie kilkadziesiąt atrakcji, np. grota lodowa, ścieżka Kneippa, sala kominkowa i sauna zewnętrzna ze strefą wypoczynkową na świeżym powietrzu.

Sauna z kominkiemMiasto Szczecin/Materiały partneraSauna z kominkiem

Budowę Fabryki Wody miasto ukończy w 2022 r. Gdy zostanie otwarta, korzystać z niej będą szczecinianie i mieszkańcy regionu. Będzie to też zapewne spora atrakcja turystyczna, przyciągająca gości z Niemiec czy Skandynawii.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Szczecin, partnerem sekcji Moje Miasto. Więcej informacji na stronie Fabryki Wody i w filmie promocyjnym Miasta Szczecin.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama