Dla bezdomnych zimowe miesiące to wyjątkowo trudny okres. Dlatego pomagające im Pogotowie Zimowe funkcjonuje od 1 listopada do 31 marca. Odbyła się już odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują podczas tej akcji. Koordynatorem jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Ulotki, które trzeba przeczytać
O tym jak zachować się i gdzie zgłosić potrzebę pomocy dla osoby bezdomnej szczecinianie są informowani m. in. za pośrednictwem ulotek i plakatów. Co roku trafiają one do komunikacji miejskiej i zarządców budynków oraz kamienic. Na ulotkach (ich wzór znajduje się na końcu artykułu) znaleźć można podstawowe dane kontaktowe do instytucji, służb oraz organizacji, które w okresie zimowym niosą pomoc osobom bezdomnym.
W zimie takich zgłoszeń od mieszkańców jest dużo. Pracownicy MOPR wspólnie ze służbami mundurowymi zawsze na nie reagują. Osoby bezdomne podczas takich interwencji są informowane o miejscach, w których mogą się schronić, a także o pozostałych formach pomocy – czyli np. skierowaniu na gorący posiłek do baru czy możliwości uzyskania nowej odzieży czy ciepłych kołder.
Na okres zimy miasto przygotowało 354 miejsca w schroniskach, 110 miejsc w noclegowniach oraz 17 miejsc w ogrzewalni. Schroniska i ogrzewalnie są otwarte całodobowo, z kolei noclegownie zapewniają schronienie w godzinach od 18 do 8 rano kolejnego dnia.
Pomoc w wyjściu z bezdomności
Osoba bezdomna skierowana do schroniska ma zapewnione całodobowe schronienie, posiłek, dostęp do pralni i suszarni, wymianę ubrań itp. Poza zabezpieczeniem podstawowych potrzeb osoby bezdomne mogą zasięgnąć informacji o pomocy w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.
W noclegowni mają zapewnione schronienie w godzinach wieczornych i nocnych, miejsce do spania, ciepły posiłek, dostęp do łazienki, a także wymiany ubrań. Ogrzewalnia z kolei może okazać się pomocna osobom bezdomnych, które nie chcą skorzystać ze schronisk i noclegowni, ale potrzebują ogrzać się choć przez kilka godzin. Zapewnione są w niej miejsca siedzące, jest łazienka i możliwość przygotowania ciepłego napoju.
Ponadto pracownicy MOPR wraz z Policją i Strażą Miejską w Szczecinie sami szukają koczowisk, w których bezdomni przebywają. Starają się ich zidentyfikować i również informują o miejscach w mieście, gdzie mogą znaleźć lepsze schronienie przed zimnem. Tego rodzaju patrole przeprowadzane są kilka razy w miesiącu. – Osoby bezdomne są wówczas informowane o możliwości skorzystania z miejsca w schronisku wraz z podaniem adresu placówek. W razie odmowy pomocy pracownicy zabezpieczają podstawowe potrzeby takiej osoby oferując np. pomoc w formie gorącego posiłku w barze – mówi Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Materiał powstał we współpracy z Miastem Szczecin, partnerem sekcji Moje Miasto.