Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Zielony Kraków

Kamieniołom Zakrzówek Kamieniołom Zakrzówek Jan Graczyński / Materiały partnera
5533 ha terenów zielonych, 50 dużych parków, 18 parków kieszonkowych i kolejne 7 w przygotowaniu, plan posadzenia dodatkowych 7 milionów drzew przez najbliższe 20 lat - Kraków konsekwentnie realizuje przedsięwzięcia, które sprawiają że miasto nie tylko staje się coraz bardziej ekologiczne, ale także - dosłownie - coraz bardziej zielone.
Teren, na którym rośnie teraz Las PrawiekTom Rollauer /Materiały partnera Teren, na którym rośnie teraz Las Prawiek
Zalew NowohuckiTom Rollauer/Materiały partnera Zalew Nowohucki
Zalew NowohuckiJan Graczyński/Materiały partnera Zalew Nowohucki

Kraków, po wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem i uwolnieniu miasta od 45 tys. pieców, coraz częściej ze względu stan powietrza nazywany jest zieloną wyspą. Troska o jakość powietrza, wymiana taboru komunikacji miejskiej na ekologiczny, ekologiczne samochody dla miejskich służb, ochrona ważnych terenów miasta przed zabudową to tylko wybrane działania, które pokazują proekologiczne myślenie o Krakowie, mieście zrównoważonego rozwoju. Tym przedsięwzięciom towarzyszy także dosłowne zazielenianie stolicy Małopolski. W ciągu ostatnich dwóch lat na inwestycje w zieleń miasto wydało ok. 300 mln złotych, między innymi na rewitalizację starych parków i zakładanie nowych, sadzenie drzew, a także sadzenie roślin pyłochwytnych i łąk kwietnych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. Zielone przestrzenie dostosowywane są do potrzeb i oczekiwań krakowian. Mieszkańcy korzystają z parków i parków kieszonkowych tworzonych blisko osiedli oraz siłowni pod chmurką, uczestniczą w piknikach miejskich i seansach kinowych organizowanych w parkach. Miasto wykorzystuje „zielony potencjał” dostępnych przestrzeni na wiele sposobów, o czym świadczą kolejne przedsięwzięcia, inwestycje w zieleń oraz rewitalizacje.

Kultura też może mieć kolor zielony: Las Prawiek

W Krakowie temat ekologii ważny jest we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta. Proekologiczne podejście widoczne jest w inicjatywach realizowanych w zakresie edukacji, rozwoju i innowacji, a także w działaniach kulturalnych miasta cieszącego i szczycącego się niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym wokół którego koncentrują się liczne inicjatywy. Przykładem takiego ekologicznego „przenikania się” różnych wymiarów miasta jest Las Prawiek. Pod koniec października 25 tys. drzew – długowiecznych gatunków m.in. dębów, wiązów i lip zostało zasadzonych przez krakowian dla upamiętnienia przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Las Prawiek to forma uczczenia przez Kraków – Miasto Literatury UNESCO dorobku pisarki, która znana jest także ze swoich proekologicznych poglądów.

Zieleń i dziedzictwo: kamieniołom Libana

Kamieniołom Libana to szczególne miejsce na mapie Krakowa, kojarzone z obozem pracy zlokalizowanym tu w czasie II wojny światowej. Na początku lat 90. w podgórskim kamieniołomie Steven Spielberg kręcił sceny do słynnej, oscarowej „Listy Schindlera”. Dziś ta 20-hektarowa zielona enklawa poddawana jest rewitalizacji, która z jednej strony pozwoli zachować i wyeksponować unikatowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tego miejsca, a z drugiej da mieszkańcom nową przestrzeń do wypoczynku, rekreacji i aktywności społecznej.

Zielony Kraków to także zagospodarowanie akwenów - Zakrzówek i Zalew Nowohucki

Troska o zieleń, o tworzenie naturalnych płuc dla miasta to także troska o miejskie akweny. Zalew Bagry Wielkie i plaża nad Wisłą cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców korzystających z rekreacyjnych możliwości oferowanych przez te tereny. Niebawem krakowianie będą mogli korzystać także z parku Zakrzówek oraz dodatkowej infrastruktury przy Zalewie Nowohuckim. Kąpieliska, przestrzenie wspinaczkowe, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, miejsca piknikowe oraz Centrum Sportów Wodnych i Centrum Informacji Ekologicznej – to wszystko znajdzie się na 51 ha rewitalizowanego parku Zakrzówek. Nowoczesna infrastruktura rekreacyjna wokół Zalewu Nowohuckiego, molo oraz tężnia solankowa – to dwie najbardziej wyczekiwane inwestycje w tej części miasta.

Miasto + zieleń + czyste powietrze

Zielony Kraków to miasto troszczące się o środowisko, jednocześnie wdrażające odpowiednie regulacje prawne i pomagającego mieszkańcom świadomie zmieniać nawyki na coraz bardziej ekologiczne. I choć w znanej awangardowej, peiperowskiej triadzie miastu towarzyszyła masa i maszyna, to dziś mieszkańcy wielu miast świata życzą sobie raczej połączenia: miasto + zieleń + czyste powietrze. Taki cel ma trwająca krakowska #EKOrEWOLUCJA.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Kraków, partnerem sekcji Moje Miasto.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama