Moje miasto

Zielony Kraków

Kamieniołom Zakrzówek Kamieniołom Zakrzówek Jan Graczyński / Materiały partnera
5533 ha terenów zielonych, 50 dużych parków, 18 parków kieszonkowych i kolejne 7 w przygotowaniu, plan posadzenia dodatkowych 7 milionów drzew przez najbliższe 20 lat - Kraków konsekwentnie realizuje przedsięwzięcia, które sprawiają że miasto nie tylko staje się coraz bardziej ekologiczne, ale także - dosłownie - coraz bardziej zielone.
Teren, na którym rośnie teraz Las PrawiekTom Rollauer /Materiały partnera Teren, na którym rośnie teraz Las Prawiek
Zalew NowohuckiTom Rollauer/Materiały partnera Zalew Nowohucki
Zalew NowohuckiJan Graczyński/Materiały partnera Zalew Nowohucki

Kraków, po wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem i uwolnieniu miasta od 45 tys. pieców, coraz częściej ze względu stan powietrza nazywany jest zieloną wyspą. Troska o jakość powietrza, wymiana taboru komunikacji miejskiej na ekologiczny, ekologiczne samochody dla miejskich służb, ochrona ważnych terenów miasta przed zabudową to tylko wybrane działania, które pokazują proekologiczne myślenie o Krakowie, mieście zrównoważonego rozwoju. Tym przedsięwzięciom towarzyszy także dosłowne zazielenianie stolicy Małopolski. W ciągu ostatnich dwóch lat na inwestycje w zieleń miasto wydało ok. 300 mln złotych, między innymi na rewitalizację starych parków i zakładanie nowych, sadzenie drzew, a także sadzenie roślin pyłochwytnych i łąk kwietnych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. Zielone przestrzenie dostosowywane są do potrzeb i oczekiwań krakowian. Mieszkańcy korzystają z parków i parków kieszonkowych tworzonych blisko osiedli oraz siłowni pod chmurką, uczestniczą w piknikach miejskich i seansach kinowych organizowanych w parkach. Miasto wykorzystuje „zielony potencjał” dostępnych przestrzeni na wiele sposobów, o czym świadczą kolejne przedsięwzięcia, inwestycje w zieleń oraz rewitalizacje.

Kultura też może mieć kolor zielony: Las Prawiek

W Krakowie temat ekologii ważny jest we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta. Proekologiczne podejście widoczne jest w inicjatywach realizowanych w zakresie edukacji, rozwoju i innowacji, a także w działaniach kulturalnych miasta cieszącego i szczycącego się niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym wokół którego koncentrują się liczne inicjatywy. Przykładem takiego ekologicznego „przenikania się” różnych wymiarów miasta jest Las Prawiek. Pod koniec października 25 tys. drzew – długowiecznych gatunków m.in. dębów, wiązów i lip zostało zasadzonych przez krakowian dla upamiętnienia przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Las Prawiek to forma uczczenia przez Kraków – Miasto Literatury UNESCO dorobku pisarki, która znana jest także ze swoich proekologicznych poglądów.

Zieleń i dziedzictwo: kamieniołom Libana

Kamieniołom Libana to szczególne miejsce na mapie Krakowa, kojarzone z obozem pracy zlokalizowanym tu w czasie II wojny światowej. Na początku lat 90. w podgórskim kamieniołomie Steven Spielberg kręcił sceny do słynnej, oscarowej „Listy Schindlera”. Dziś ta 20-hektarowa zielona enklawa poddawana jest rewitalizacji, która z jednej strony pozwoli zachować i wyeksponować unikatowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tego miejsca, a z drugiej da mieszkańcom nową przestrzeń do wypoczynku, rekreacji i aktywności społecznej.

Zielony Kraków to także zagospodarowanie akwenów - Zakrzówek i Zalew Nowohucki

Troska o zieleń, o tworzenie naturalnych płuc dla miasta to także troska o miejskie akweny. Zalew Bagry Wielkie i plaża nad Wisłą cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców korzystających z rekreacyjnych możliwości oferowanych przez te tereny. Niebawem krakowianie będą mogli korzystać także z parku Zakrzówek oraz dodatkowej infrastruktury przy Zalewie Nowohuckim. Kąpieliska, przestrzenie wspinaczkowe, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, miejsca piknikowe oraz Centrum Sportów Wodnych i Centrum Informacji Ekologicznej – to wszystko znajdzie się na 51 ha rewitalizowanego parku Zakrzówek. Nowoczesna infrastruktura rekreacyjna wokół Zalewu Nowohuckiego, molo oraz tężnia solankowa – to dwie najbardziej wyczekiwane inwestycje w tej części miasta.

Miasto + zieleń + czyste powietrze

Zielony Kraków to miasto troszczące się o środowisko, jednocześnie wdrażające odpowiednie regulacje prawne i pomagającego mieszkańcom świadomie zmieniać nawyki na coraz bardziej ekologiczne. I choć w znanej awangardowej, peiperowskiej triadzie miastu towarzyszyła masa i maszyna, to dziś mieszkańcy wielu miast świata życzą sobie raczej połączenia: miasto + zieleń + czyste powietrze. Taki cel ma trwająca krakowska #EKOrEWOLUCJA.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Kraków, partnerem sekcji Moje Miasto.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama