Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Burmistrz Chojnic: „Rafał Trzaskowski poprawiłby warunki finansowe samorządów”

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster (po lewej) i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster (po lewej) i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk Facebook
Rafał Trzaskowski ma doświadczenie samorządowe. Głęboko wierzę w to, że jeżeli będzie prezydentem, to będzie wpływał na poprawę finansowych warunków funkcjonujących samorządów – mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.

Rafał Trzaskowski, nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej rozpoczął kampanię odwołując się do idei samorządności i odwołuje się do samorządów. Czy Pan angażuje się w kampanię popierając konkretnego kandydata? Czy może w inny sposób, np. w działania profrekwencyjne?

ARSENIUSZ FINSTER: – Popieram kandydaturę prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Wśród wielu atutów, które posiada jest jeden taki, który jest dla mnie bardzo ważny, czyli doświadczenie samorządowe. Głęboko wierzę w to, że jeżeli będzie prezydentem, to będzie wpływał na poprawę finansowych warunków funkcjonujących samorządów. Zaangażowałem się w kampanię Rafała Trzaskowskiego nagrywając wraz z 20 samorządowcami za namową Jacka Karnowskiego samorządowy spot reklamowy. Oczywiście też apeluję do chojniczan, aby pomimo pandemii poszli zagłosować.

Czytaj także: Samorządowcy na froncie

Czy był Pan gotowy organizować wybory 10 maja? Czy był Pan gotowy do przekazania list wyborców Poczcie Polskiej?

Nie przekazałem list wyborców Poczcie Polskiej, ponieważ gdybym to zrobił złamałbym prawo. Uważam, że wybory tylko korespondencyjne byłyby łamaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak przebiega organizacja wyborów w sytuacji trwającej pandemii i braku czasu? Czy nie obawiają się Państwo braku chętnych do pracy w komisjach? Czy są Państwo przygotowani na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego?

W Chojnicach funkcjonują 24 komisje wyborcze, w tym 3 w obwodach zamkniętych. W komisjach powinno pracować ok. 210 osób i rzeczywiście mam obawę czy uda nam się uzupełnić do maksymalnej ilości. Na skutek koronawirusa musieliśmy zrezygnować z komisji, które funkcjonowały w przedszkolach i jednym zakładzie pracy, ale te przeciwności udało nam się pokonać przez wybór innych lokali. Jesteśmy przygotowani na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego.

W roku 30-lecia samorządu terytorialnego Fundacja Batorego prowadzi cykl debat „Polska samorządów” o kondycji i wyzwaniach stojących przed lokalnymi wspólnotami. Patronat medialny: POLITYKA i Radio TOK FM.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama