Nagrody Historyczne

Nagrody Historyczne POLITYKI 2019 za 2018 r.

Nagrody Historyczne POLITYKI Nagrody Historyczne POLITYKI Polityka
Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagród Historycznych POLITYKI. Dziękujemy! Rozpoczynają się prace Jury, które potrwają do połowy kwietnia.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach za książki o tematyce historycznej dotyczącej najnowszej historii Polski:

  • Prace naukowe i popularnonaukowe
  • Wydawnictwa źródłowe
  • Pamiętniki, relacje, wspomnienia.

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na adres mailowy (a.brzostowska@polityka.pl).

Zgłoszenia powinny dotyczyć książek i publikacji, które w metryczce mają wpisany rok wydania 2018. Nie jest wymagany formularz zgłoszenia, wystarczy podać tytuł, autora, wydawnictwo, rok wydania i kontakt telefoniczno-mailowy. Pożądane jest dołączenie recenzji naukowych (również wewnętrznych) książki. Nie nagradzamy wznowień i reedycji, w przypadku wydawnictw kilkutomowych wydawanych na przestrzeni lat czekamy na ukazanie się ostatniego tomu. Dopuszczamy do konkursu przetłumaczone na polski książki autorów zagranicznych.

Obowiązkowo prosimy o przesłanie na adres redakcji każdego zgłaszanego tytułu w trzech egzemplarzach. Na zgłoszenia i książki czekamy do 5 lutego 2019 r. pod adresem:

Tygodnik POLITYKA
ul. Słupecka 6
02-309 Warszawa

z dopiskiem Nagrody Historyczne Polityki.

***

Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagród nastąpi w pierwszej połowie maja 2019 r.

Obecny skład Jury: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane 60 lat temu. Nagród nie przyznano tylko dwukrotnie – w 1965 i 1981 r. Przez ten czas POLITYKA nagrodziła aż 187 laureatów.

W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii. (link do listy laureatów) W przeszłości grono jurorów zasilali profesorowie: Krystyna Kersten, Juliusz Bardach, Wojciech Wrzesiński, Jerzy Holzer, Stefan Kieniewicz, Feliks Tych, Jerzy Tomaszewski, Czesław Madajczyk, Jerzy Topolski.

Nagrodzone książki z ostatnich kilku lat są dostępne na www.sklep.polityka.pl.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama