Nauka

Wirus z Wuhanu jest już w Europie

Wirus z Wuhanu dotarł już do Europy. Wirus z Wuhanu dotarł już do Europy. Steve Parsons / Forum
Pierwsze w Europie przypadki zakażenia koronawirusem z Wuhanu potwierdzono w piątek we Francji. Co na to WHO?

Było tylko kwestią czasu, kiedy to nastąpi, bo choć Chińczycy robią w tej chwili naprawdę sporo, by ograniczać rozprzestrzenianie się nieznanego wcześniej zarazka, to przy dość długim okresie wylęgania objawów infekcji, trwającym 5–6 dni, mógł zawędrować na koniec świata, zanim zamknięto międzynarodowe lotnisko w Wuhanie i odizolowano w kilkunastu miastach 40 mln ludności.

Jeden z francuskich pacjentów przyznał, zapytany przez lekarza o ostatnie podróże, że właśnie wrócił do domu z Holandii, ale wcześniej był w zagrożonym regionie Chin. W Stanach Zjednoczonych są już dwa przypadki takich chorych, choć kilkadziesiąt innych z typowymi dolegliwościami tej infekcji – gorączką i kaszlem – poddawanych jest kwarantannie i badaniom. Wcześniej pisano również o podróżującej z Wuhan piątce osób w Szkocji, odizolowanych w szpitalach z typowymi teraz objawami ze strony układu oddechowego.

Czytaj także: Czy chiński wirus trafi do Polski? Zawsze jest takie ryzyko

Czy WHO ogłosi zagrożenie zdrowia o zasięgu międzynarodowym?

Minister zdrowia Francji nie wykluczyła w ciągu kilku najbliższych dni potwierdzenia zakażenia u kolejnych pacjentów, którzy w grudniu lub styczniu przebywali w Wuhanie lub tamtejszej prowincji Hubei. Być może to zdopinguje Światową Organizację Zdrowia, by jednak uznać zarazek 2019-nCoV za zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W minionej dekadzie taki stan ogłoszono kilka razy, w związku z polio, wirusem Zika oraz ebolą (najbardziej spektakularną decyzję tego typu podjęto jednak w 2009 r. w przypadku epidemii grypy) – i co? Nie należy się tu spodziewać niczego przełomowego. Ogłoszenie zagrożenia w skali globalnej po prostu jest apelem do władz wszystkich krajów, by nie bagatelizowały niebezpieczeństwa, i dołączonym do tego spisem rekomendacji, które niekoniecznie dla służb są wiążące.

Zresztą jeszcze raz warto powtórzyć, że zalecenia co do ochrony przed koronawirusami (wszystkimi!) pozostają niezmienne, niezależnie od mniej lub bardziej formalnych wytycznych WHO. To higiena przede wszystkim! A więc częste mycie rąk, zasłanianie ust przy kichaniu lub kasłaniu (ale nie własną dłonią, tylko chusteczką lub zgiętym łokciem), dokładne mycie i gotowanie jedzenia przed spożyciem.

Czytaj więcej: Wirus z Wuhanu groźnie się rozszerza. Co trzeba wiedzieć, by być bezpiecznym?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną