Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co Covid-19 robi z naszym ciałem? Atakuje nie tylko drogi oddechowe

Covid-19 atakuje nie tylko drogi oddechowe

Szeroki wachlarz objawów Covid-19 wykracza poza układ oddechowy. Szeroki wachlarz objawów Covid-19 wykracza poza układ oddechowy. HERRAEZ / PantherMedia
Jak SARS-CoV-2 zagraża naszemu ciału? Coraz lepiej poznajemy nową chorobę, ale zagadek wciąż przybywa.

Covid-19 niemal od samego początku zakwalifikowano jako chorobę układu oddechowego. Podobnie do SARS lub MERS – zespołów znanych z poprzednich epidemii, zwłaszcza na Bliskim i Dalekim Wschodzie, które wywoływane były dość podobnymi odmianami koronawirusów. Zarazek, który zaatakował teraz, też miał ze swoimi kuzynami pewne cechy wspólne. Przede wszystkim za sprawą kropelkowej drogi przenoszenia atakuje oskrzela i płuca, wywołując męczący kaszel oraz duszność.

Coraz częściej jednak lekarze opiekujący się najciężej chorymi zwracają uwagę na szeroki wachlarz objawów Covid-19 i nie ukrywają, że są tym spektrum coraz mocniej zaskoczeni. Obejmują one nie tylko drogi oddechowe, ale też układ krążenia, a nawet palce stóp, natomiast u dzieci wywołują bardzo masywny stan zapalny.

Czytaj także: Koronawirus zwiększa ryzyko udaru mózgu?

Spostrzeżenia te są starannie katalogowane, czego wymaga zajmowanie się nieznaną wcześniej chorobą. Najwyraźniej nie wszystko jeszcze o niej wiadomo. Bagatelizowanie wpływu na organizm byłoby podejściem niewłaściwym – zwłaszcza że nie jest to odmiana zwykłej grypy ani samo wirusowe zapalenie płuc. Owszem, większość przechodzi infekcję lekko lub bezobjawowo. Czas zająć się jednak problemami tych, na szczęście nielicznych, których z nie do końca jeszcze jasnych powodów SARS-CoV-2 ustawia na krawędzi śmierci.

Reklama