Nauka

Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez z Noblem z fizyki 2020

Laureaci Nagrody Nobla z fizyki: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez Laureaci Nagrody Nobla z fizyki: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez mat. pr.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przypadła w 2020 r. badaczom, którzy poświęcili się zgłębianiu tajemnic „czarnych dziur i najmroczniejszych sekretów Drogi Mlecznej”.

Tydzień noblowski trwa. Wczoraj poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, dziś Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez.

Czytaj więcej: Nobel z fizyki 2020. Kim są odkrywcy czarnych dziur?

Sir Roger Penrose, matematyk, fizyk i filozof z Oksfordu, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych naukowców naszych czasów, pokazał w latach 60., że zapadanie się grawitacyjne gwiazd prowadzi do powstawania czarnych dziur. Wspólnie ze Stephenem Hawkingiem rozwinął matematyczną teorię czarnych dziur i Wielkiego Wybuchu. „Polityce” opowiadał o tym w 2013 r.: „Teraz wiemy, że w centrum Galaktyki jest rzeczywiście masywna czarna dziura, ale w tamtych czasach mało kto wierzył, że czarne dziury mogą powstawać wskutek grawitacyjnego zapadania się materii. Uważano je raczej za matematyczną ciekawostkę wynikającą z równań Einsteina. Wspólnie ze Stephenem Hawkingiem pokazaliśmy, że we wnętrzu czarnych dziur istnieją osobliwości – czasoprzestrzeń jest tam nieskończenie zakrzywiona i prawa fizyki, jakie znamy, załamują się”.

Zobacz także: Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali nagrodę za „odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki”. Andrea Ghez to czwarta kobieta w historii, która otrzymała Nobla za odkrycia w dziedzinie fizyki. „Mam nadzieję, że zainspiruję inne kobiety do działań na tym polu nauki” – komentowała na gorąco. Wcześniej Nagrodą Nobla z tej dziedziny zostały uhonorowane: Maria Skłodowska-Curie (1903), Maria Göppert-Mayer (1963) i Donna Strickland (2018).

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Czytaj także: Monstrualna czarna dziura zaskakuje naukowców

Nobel 2019 za odkrycie natury Wszechświata

W 2019 r. Nagrodą Nobla z fizyki uhonorowani zostali trzej astrofizycy: Kanadyjczyk James Peebles i dwaj Szwajcarzy – Michel Mayor oraz Didier Queloz. Połowę wyróżnienia otrzymał Peebles, drugą badacze szwajcarscy. Badacze zostali wyróżnieni za wskazanie „nowych perspektyw naszego miejsca we Wszechświecie” – wkład w wiedzę na temat tzw. mikrofalowego promieniowania tła (zwanego też reliktowym).

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną