Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez z Noblem z fizyki 2020

Laureaci Nagrody Nobla z fizyki: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez Laureaci Nagrody Nobla z fizyki: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez mat. pr.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przypadła w 2020 r. badaczom, którzy poświęcili się zgłębianiu tajemnic „czarnych dziur i najmroczniejszych sekretów Drogi Mlecznej”.

Tydzień noblowski trwa. Wczoraj poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, dziś Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez.

Czytaj więcej: Nobel z fizyki 2020. Kim są odkrywcy czarnych dziur?

Sir Roger Penrose, matematyk, fizyk i filozof z Oksfordu, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych naukowców naszych czasów, pokazał w latach 60., że zapadanie się grawitacyjne gwiazd prowadzi do powstawania czarnych dziur. Wspólnie ze Stephenem Hawkingiem rozwinął matematyczną teorię czarnych dziur i Wielkiego Wybuchu. „Polityce” opowiadał o tym w 2013 r.: „Teraz wiemy, że w centrum Galaktyki jest rzeczywiście masywna czarna dziura, ale w tamtych czasach mało kto wierzył, że czarne dziury mogą powstawać wskutek grawitacyjnego zapadania się materii. Uważano je raczej za matematyczną ciekawostkę wynikającą z równań Einsteina. Wspólnie ze Stephenem Hawkingiem pokazaliśmy, że we wnętrzu czarnych dziur istnieją osobliwości – czasoprzestrzeń jest tam nieskończenie zakrzywiona i prawa fizyki, jakie znamy, załamują się”.

Zobacz także: Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali nagrodę za „odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki”. Andrea Ghez to czwarta kobieta w historii, która otrzymała Nobla za odkrycia w dziedzinie fizyki. „Mam nadzieję, że zainspiruję inne kobiety do działań na tym polu nauki” – komentowała na gorąco. Wcześniej Nagrodą Nobla z tej dziedziny zostały uhonorowane: Maria Skłodowska-Curie (1903), Maria Göppert-Mayer (1963) i Donna Strickland (2018).

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Czytaj także: Monstrualna czarna dziura zaskakuje naukowców

Nobel 2019 za odkrycie natury Wszechświata

W 2019 r. Nagrodą Nobla z fizyki uhonorowani zostali trzej astrofizycy: Kanadyjczyk James Peebles i dwaj Szwajcarzy – Michel Mayor oraz Didier Queloz. Połowę wyróżnienia otrzymał Peebles, drugą badacze szwajcarscy. Badacze zostali wyróżnieni za wskazanie „nowych perspektyw naszego miejsca we Wszechświecie” – wkład w wiedzę na temat tzw. mikrofalowego promieniowania tła (zwanego też reliktowym).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną