Nauka

„Śnieżne morsy”. Nie każdy sport ekstremalny jest dla wszystkich

Luty 2019 r. Turyści w Karkonoszach Luty 2019 r. Turyści w Karkonoszach Bartłomiej Kudowicz / Forum
Temperatura ciała turystki, która zdobywała Babią Górę w biustonoszu i krótkich spodenkach, wynosiła 25,9 st. Panował ziąb –20 st., więc kobieta zakończyła wyprawę w szpitalu w stanie ciężkiej hipotermii i z odmrożeniem wszystkich kończyn.

Kobieta nie była jedyną, która w skąpym odzieniu wybrała się w góry, bo jej grupa składała się z pięciu osób. W innych regionach południa można teraz coraz częściej spotkać na szlakach pieszych w letnich ubraniach, nierzadko rozebranych do połowy, bo to nowa moda na hartowanie ciała. Jej amatorzy nazywają siebie dumnie „śnieżnymi morsami”.

Czytaj też: Chroń mózg i serce

Granice wytrzymałości i rozsądku

Wystawianie organizmu na ekstremalne warunki środowiska praktykowane jest przez wielu ludzi, którzy nie lubią się nudzić i mają tzw.

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021