Nauka

Euro 2020.Atak serca bez uprzedzenia. Co się stało Eriksenowi?

Euro 2020. Atak serca bez uprzedzenia. Co się stało Eriksenowi?

Christian Eriksen. Rozgrzewka przed meczem między Danią i Finlandią w ramach Euro 2020 Christian Eriksen. Rozgrzewka przed meczem między Danią i Finlandią w ramach Euro 2020 Jonathan Nackstrand / Forum
Christian Eriksen, gwiazdor piłkarskiej reprezentacji Danii, na oczach milionów kibiców nagle stracił przytomność i padł na murawę. Życie uratował mu najpewniej defibrylator.

W książce „Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej” para kardiologów prof. Artur Mamcarz i prof. Wojciech Braksator jasno dali do zrozumienia, że wyczynowi sportowcy są częściej narażeni na nagłe zgony niż osoby nieuprawiające intensywnie żadnej dyscypliny.

Dla ludzi nieinteresujących się medycyną sportową, ale przestrzegających zaleceń, w myśl których sport to zdrowie – konstatacja lekarzy brzmi jak herezja. A jednak jest prawdziwa. Sporo wrodzonych wad serca może nie zostać wykrytych podczas rutynowych badań medycznych, a kiedy nałożą się na nie ekstremalne obciążenia – dochodzi do tragedii.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021