Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Euro 2020. Czy dramat Eriksena musiał dziać się na naszych oczach

Mecz Euro 2020 między Danią i Finlandią został przerwany, bo Duńczyk Christian Eriksen miał zawał serca. Mecz Euro 2020 między Danią i Finlandią został przerwany, bo Duńczyk Christian Eriksen miał zawał serca. Wolfgang Rattay / Forum
Smutek współczesności: sportowy bohater ociera się o śmierć w trakcie widowiska, a tak trudno jest nad tym pomilczeć i dojść do wniosku, że show nie za wszelką cenę musi trwać.

Zdjęcie dnia: Christian Eriksen, podpora duńskiej reprezentacji, leżąc na noszach, unosi głowę i daje znaki życia. Wcześniej przez dobrych kilkanaście minut był reanimowany na boisku, bo nagle zasłabł podczas meczu Danii z Finlandią na piłkarskich mistrzostwach Euro 2020. Upadł nagle, bez kontaktu z rywalem. Okazało się, że miał atak serca.

Czytaj też: Tak futbol sprzedał duszę

Euro 2020. Chwile, gdy sport musi zejść ze sceny

Trudno o bardziej wymowny dowód, że zawodowi sportowcy, przebadani i przeskanowani przez nadzorujące ich stan zdrowia sztaby medyczne na wszystkie sposoby, też są ludźmi. A jako tacy mogą mieć niemożliwe do wykrycia wady serca.

Ponad trzy lata temu niespodziewanie we śnie zmarł kapitan Fiorentiny, 27-letni Davide Astori. To było w trakcie sezonu, w nocy przed ligowym meczem, a akurat we Włoszech sportowa kardiologia jest świetnie rozwinięta i ma na podorędziu liczne autorytety. Prof. Artur Mamcarz, kardiolog, ekspert Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, powiedział wówczas „Polityce”, że nawet najlepsze narzędzia przesiewowe, którymi dysponuje współczesna medycyna, nie są w stanie zdiagnozować wszystkich ukrytych wad serca. I że takie przypadki będą się niestety zdarzać.

Eksperci od sportowej kardiologii nie ukrywają, że zawodowe uprawianie sportu i fundowanie organizmowi ekstremalnych przeciążeń może być katalizatorem pewnych niebezpiecznych procesów. Do których wyzwolenia prawdopodobnie by nie doszło, gdyby prowadzić zdrowy tryb życia przeciętnego Kowalskiego.

Reklama