Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Żaneta Świderska-Chadaj

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj laureatką Nagród Naukowych 2022

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj Leszek Zych / Polityka
Jej badania łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i medycyna.

Rocznik 1989. Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej.

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj mierzy się z wielkim problemem medycyny, czyli ograniczoną liczbą ekspertów i rosnącą liczbą danych do przeanalizowania. Efektem tej dysproporcji jest wydłużanie się czasu diagnozy. Rozwiązaniem, którego skuteczność z powodzeniem zwiększa dr Świderska-Chadaj, jest zastosowanie najnowszych metod sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej.

Jej badania mają charakter interdyscyplinarny: łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i oczywiście medycyna. Ale sztuczna inteligencja nie tylko wspomaga diagnostów. Może też „sięgać dalej”, czyli wykrywać zależności niewidoczne ludzkim okiem. Pozwala to formułować i rozwiązywać nowe problemy badawcze. Dr Świderska-Chadaj opracowała algorytmy wspierające diagnostykę histopatologiczną w zakresie nowotworów płuc, raka prostaty, raka piersi, chłoniaka DLBCL oraz chorób nerek.

Jej oprogramowanie pozwala też wykrywać obecność limfocytów, czyli komórek układu odpornościowego, które mogą sugerować skuteczność leczenia np. przy szacowaniu ryzyka odrzucenia organu po przeszczepie. Ukończona niedawno praca habilitacyjna jest efektem kilkuletniego stażu podoktorskiego w znakomitym ośrodku badawczym Radboud University Medical Center. Dr Świderska-Chadaj jest autorką kilkudziesięciu popularnych prac naukowych – i laureatką stypendium START przyznawanego przez FNP.

Reklama
Reklama