Rynek

Niedojrzała energia

Mity odnawialnej energii

Dziś niespełna 10 proc. zużywanej w Polsce energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Dziś niespełna 10 proc. zużywanej w Polsce energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Daniel Pach / Forum
Słońce czy wiatr? Biomasa czy biogaz? Polska wciąż nie może się zdecydować, kogo wspierać i jak bardzo, żeby osiągnąć wymagany poziom produkcji zielonej energii.
Spowolnienie gospodarki sprawiło, że hurtowa cena energii znacznie spadła.Wikipedia Spowolnienie gospodarki sprawiło, że hurtowa cena energii znacznie spadła.

W 2020 r. 15,5 proc. energii wytwarzanej w Polsce musi pochodzić z odnawialnych źródeł, inaczej czekają nas surowe kary. To i tak taryfa ulgowa, bo inni, zgodnie z wymogami unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego 3x20, będą musieli legitymować się 20 proc. udziału. W ten sposób UE chce chronić klimat, a jednocześnie ograniczać swoją zależność od importowanych paliw kopalnych. Dziś niespełna 10 proc. zużywanej w Polsce energii pochodzi z odnawialnych źródeł (zwanych OZE).

Polityka 30.2013 (2917) z dnia 23.07.2013; Rynek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Niedojrzała energia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015