Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Mieszkania do okazania

Jak sprzedać mieszkanie, którego nikt nie chce?

W sprzedaniu mieszkania mogą pomóc home stagerzy. W sprzedaniu mieszkania mogą pomóc home stagerzy. Eduard Militaru / StockSnap.io
Szukasz kupca na mieszkanie, które nie ma wzięcia? My sprawimy, że znajdziesz go szybko – kuszą specjaliści od dodawania urody nieruchomościom.
Mieszkanie przed odświeżeniem Mieszkanie przed odświeżeniem

W Warszawie mieszkanie z drugiej ręki sprzedawane jest przeciętnie w ciągu 260 dni, w Gdańsku i Szczecinie po ponad 200 dniach (według danych NBP). Takie są średnie, bo na wiele mieszkań, a jeszcze częściej domów, nie ma kupca przez dwa lata i dłużej. Wtórny rynek nie wyszedł jeszcze z zapaści, chociaż deweloperzy opowiadają, że kryzys mają za sobą.

Przez kilka lat jedynym sposobem na przyśpieszenie sprzedaży było znaczne obniżenie ceny. Dziś to już przeszłość: ceny niemal wróciły do poziomu sprzed 8 lat, ustabilizowały się i duże obniżki nie wchodzą na ogół w rachubę. Popularny staje się inny chwyt marketingowy: aranżowanie wnętrz mieszkań w taki sposób, żeby zrobiły jak najlepsze wrażenie na potencjalnych kupcach. I często rzeczywiście robią.

Jeden z klientów powiedział nam: chcę mieć to mieszkanie, łącznie z meblami, z tą lampką i z tą rośliną – opowiada Grzegorz Pietrucha, szef firmy House Doctor Polska. Firma od czterech lat zajmuje się przygotowywaniem mieszkań i domów do sprzedaży albo wynajmu, czyli home stagingiem. W wolnym tłumaczeniu: domową inscenizacją.

Polityka 43.2014 (2981) z dnia 21.10.2014; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mieszkania do okazania"
Reklama