„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Frankowe Boże Narodzenie?

Po zmianach w ustawie frankowej runęły akcje polskich banków

kenteegardin / Flickr CC by SA
Tak radykalnych pomysłów na przewalutowanie raczej nikt się nie spodziewał. Akcje banków runęły, ale frankowicze nie powinni cieszyć się za szybko.

W ferworze kampanii wyborczej politycy postanowili powalczyć o głosy osób z kredytami we frankach. W efekcie tej walki doszło do licytacji na pomysły, jak najkorzystniejsze dla klientów, a jak najgorsze dla banków. Pierwotnie Platforma Obywatelska planowała, że po przewalutowaniu połowa różnicy między kursem dzisiejszym a tym z chwili zaciągnięcia kredytu będzie umarzana.

Jednak lewica podbiła stawkę i teraz umarzane miałoby być aż 90 proc. tej kwoty, a tylko 10 proc. musiałby spłacić zadłużony. Do tego hojne limity dotyczące rozmiarów mieszkań oznaczają, że z dobrodziejstw nowej ustawy mogliby skorzystać prawie wszyscy „frankowicze”.

Muszą mieć tylko do spłacenia kredyt, wynoszący przynajmniej 80 proc. wartości nieruchomości. To akurat niewielka przeszkoda, bo przecież wielu zadłużonych narzeka, że mimo kilku lat spłacania dziś musi oddać więcej, niż kosztuje na rynku ich mieszkanie.

Oczywiście dla banków taka ustawa to prawdziwy koszmar. Dziś na giełdzie runęły akcje zwłaszcza tych, które mają najpoważniejszy udział kredytów frankowych w swoim portfelu. Najwięcej stracił zatem Getin Noble, spore spadki dotknęły też Millennium i mBank.

Ostrożniejszy projekt Platformy zakładał, że banki z powodu przewalutowania będą w sumie musiały umorzyć klientom ok. 9–10 mld zł. Nowa wersja oznacza, że straty instytucji okazałyby się znacznie wyższe i sięgnęły przynajmniej kilkunastu miliardów złotych. Czy zatem bankowcy już muszą bić na alarm, a klienci frankowi otwierać szampana?

Nie tak szybko. Po pierwsze, ustawa trafi jeszcze do Senatu, a tam ten podział strat między bankami a zadłużonymi może zostać zmieniony. A nawet jeśli tak się nie stanie, nie wiadomo, co na to nowy prezydent. Tym bardziej, że przecież jego partia chce oczywiście znacząco ograniczyć zyski banków, ale w inny sposób. Mają one płacić nowy podatek od aktywów, w wysokości przynajmniej 5 mld zł rocznie, aby można było sfinansować wyborcze prezenty PiS z wysoką kwotą wolną na czele.

Równoczesne obciążenie banków takich podatkiem i korzystnym dla zadłużonych we frankach sposobem przewalutowania to chyba jednak trochę za wiele. Poza tym przecież „frankowicze” w większości nie są elektoratem konserwatywnym i niekoniecznie odwdzięczą się, głosując na prawicę.

Nie wiadomo zatem, jak ostatecznie zakończy się ten festiwal wyborczych obietnic. Wszystko jednak wskazuje na to, że w jakiś sposób postulaty zadłużonych we frankach zostaną wysłuchane, a banki zapłacą wysoką cenę za to, że same nie zareagowały prewencyjnie.

Ich pakiety propozycji po eksplozji kursu franka zostały uznane za bardzo mizerne, co tylko zdopingowało polityków do działania tuż przed wyborami. Niedługo może okazać się, że bankowość z wyjątkowo lukratywnego biznesu w Polsce zmieni się w branżę walczącą o jakiekolwiek zyski. Wtedy się przekonamy, jakie to będzie miało konsekwencje dla całej naszej gospodarki.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną