Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Ucieczka z Iranu

Europejskie firmy ulegają presji USA i wycofują się z Iranu. Skorzystają Chińczycy

Pod presją Donalda Trumpa europejskie firmy porzucają irańskie projekty. Azadi Square, Teheran Pod presją Donalda Trumpa europejskie firmy porzucają irańskie projekty. Azadi Square, Teheran VladoZg / Pixabay
Nowe amerykańskie sankcje już wystraszyły większość europejskich firm. Nie wierzą, że Unia zdoła je obronić przed gniewem Donalda Trumpa. I chyba mają rację.

Kto z Iranem chce handlować, ten nie będzie handlować ze Stanami Zjednoczonymi – w jak zawsze prostych słowach amerykański prezydent wytłumaczył reszcie świata nowe reguły gry. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler przyznał, że nie będzie realizował joint venture z irańskim partnerem. Także Francuzi nie zamierzają się wychylać. Total i PSA porzuciły irańskie projekty, chociaż europejscy liderzy prężą muskuły i obiecują bronić swoich firm.

Unijny status blokujący ochroni tylko w teorii

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii wzywają firmy z naszego kontynentu, aby nie poddawały się amerykańskiej presji i nie uciekały z Iranu. Unia nawet aktywowała mechanizm o skomplikowanej nazwie statusu blokującego. Dzięki niemu europejskie przedsiębiorstwa mają być chronione przed skutkami amerykańskich sankcji. W teorii, bo w praktyce nie wiadomo, jak miałoby to wyglądać. Kto niby miałby płacić odszkodowania odważnym, którzy zdobywając irańskie kontrakty, stracą amerykańskie? Europejski podatnik? A może sam Trump? Jakoś nie widać chętnych, którzy mieliby ochotę to sprawdzać.

Kolejne sankcje na Iran już w listopadzie

Po pierwsze dlatego, że jednak dla wielu europejskich firm korzyści z eksportu do Stanów Zjednoczonych (nawet w dobie wojny handlowej Trumpa) są nieporównanie większe niż ewentualne zyski z biznesu irańskiego. Po co zatem prowokować amerykańskiego prezydenta, zwłaszcza że i tak trudna sytuacja gospodarcza Iranu może się tylko pogorszyć z powodu przywrócenia sankcji? Jest i drugi powód – to nadchodząca w listopadzie kolejna fala sankcji, która ma dotknąć przemysł naftowy, ale również branżę finansową. Stany Zjednoczone chcą odciąć Iran od międzynarodowego systemu płatniczego. Handlowanie z takim krajem będzie wówczas jeszcze trudniejsze. Kolejny powód, żeby nie ryzykować i zapomnieć o tym rynku.

Czy Europa przestanie kupować irańską ropę?

Europa zatem wobec nowej polityki irańskiej Trumpa jest zupełnie bezradna, a wymiana handlowa między Unią a Iranem, która osiągnęła ostatnio ok. 20 mld euro, pewnie mocno się skurczy. Na jesieni przekonamy się, czy unijne kraje przestaną również kupować irańską ropę, na czym bardzo zależy Stanom Zjednoczonym. W swojej naiwności zakładają one, że kryzys gospodarczy skłoni irański reżim do ustępstw, a niezadowolone społeczeństwo wymusi bardziej ugodową politykę – nie tylko wobec Izraela, ale też Arabii Saudyjskiej i innych krajów regionu. Przekonamy się, czy tak rzeczywiście będzie.

W Iranie umocnią się Chińczycy

W międzyczasie biznes próżni nie znosi. Rejterada europejskich firm oznacza, że w Iranie wzmocni się jeszcze pozycja Chińczyków, już teraz najważniejszego partnera handlowego (i politycznego) Teheranu. Chiny nie przestaną kupować irańskiej ropy i gróźb Trumpa się nie przestraszą. Wyznaczone przez władze w Pekinie chińskie firmy na pewno pozostaną na irańskim rynku. Nawet gdy amerykańskie sankcje zostaną kiedyś zniesione lub złagodzone, powrót europejskich firm na ten rynek łatwy nie będzie. Irańczycy przecież nie zapomną, kto w godzinie próby został z nimi, a kto uciekł, bo przestraszył się Ameryki.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną