Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przyczajony biznes

Przyczajony biznes. Kto flirtuje z PiS?

Poparcie ojca Rydzyka jest dziś w cenie. Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. Zdzisław Klafka i prezes funduszu CVC Polska Krzysztof Krawczyk podczas podpisania umowy o współpracy. Poparcie ojca Rydzyka jest dziś w cenie. Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. Zdzisław Klafka i prezes funduszu CVC Polska Krzysztof Krawczyk podczas podpisania umowy o współpracy. Tytus Żmijewski / PAP
Rząd zmienia gospodarkę, lekceważąc zdanie przedsiębiorców. Więc wielki biznes próbuje zadbać o własne interesy, dogadując się z władzą indywidualnie. Albo szukając pośredników, którzy zapewnią mu bezpieczeństwo.
Po 30 latach budowy gospodarki rynkowej dialog władzy z biznesem znów odbywa się przy szczelnie zasłoniętej kurtynie. Chyba że komuś udaje się go nagrać.PantherMedia Po 30 latach budowy gospodarki rynkowej dialog władzy z biznesem znów odbywa się przy szczelnie zasłoniętej kurtynie. Chyba że komuś udaje się go nagrać.

Nawet zagraniczni inwestorzy już wiedzą, że dzisiaj w cenie jest poparcie ojca Rydzyka. Amerykański fundusz private equity CVC Capital Partners postanowił nawiązać bliską współpracę z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zainaugurował ją konferencją pod hasłem „Wyzwania XXI wieku, sojusz polsko-amerykański, cyberbezpieczeństwo”. – Rozpocznie ona cykl wykładów poświęconych wyzwaniom, przed którymi stoi dzisiaj świat – poinformował Krzysztof Krawczyk, prezes CVC Polska. – One dotyczą także nas w Polsce i związane są z rewolucją cyfrową.

O pieniądzach publicznie nie rozmawiano, ojciec dyrektor wspomniał tylko, że bez CVC konferencji by nie było. A więc nie uświetniłyby jej także wystąpienia Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, a także Antoniego Macierewicza, byłego szefa MON. Obecność Tchórzewskiego i Naimskiego musiała być dla szefa CVC Polska szczególnie cenna. Obaj panowie włożyli już sporo wysiłku, żeby odzyskać PKP Energetyka, którą za 1,4 mld zł kupił od PKP właśnie ten amerykański fundusz. Firma dostarcza energię do sieci trakcyjnej i rząd próbuje ją z obcych rąk odzyskać, czyli w tym przypadku renacjonalizować. „Fakt” doniósł, że pomysł skrytykowała Georgette Mosbacher, ambasador USA.

Marchewki od państwa

To nie jedyny kłopot CVC w naszym kraju. Fundusz jest także właścicielem sieci Żabka, która próbuje naginać prawo, żeby móc handlować w niedziele niehandlowe. Do tej pory jej się udawało, sklepy bowiem otwierały u siebie także placówkę pocztową. Ustawa o zakazie handlu ma być jednak znowelizowana tak, aby Żabka już podskakiwać nie mogła. Wsparcie ojca Rydzyka w negocjacjach z polskim rządem może więc okazać się dla funduszu bezcenne.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyczajony biznes"
Reklama