Rynek

Elektrowstrząsy

Ceny aut jadą w górę

Tylko z powodu CO₂ koszty produkcji aut w 2020 r. mogą wzrosnąć nawet o 7 proc. i o 15 proc. do 2025 r. Tylko z powodu CO₂ koszty produkcji aut w 2020 r. mogą wzrosnąć nawet o 7 proc. i o 15 proc. do 2025 r. Getty Images
Kto nie kupi auta w tym roku, w przyszłym zapłaci więcej, a może już go nawet nie znajdzie. Wszystko za sprawą nowych norm emisji CO₂. Unia doszła do wniosku, że jeśli auta elektryczne nie mogą być tańsze, to spalinowe muszą być droższe.
Sporo samochodów zapewne jesienią kupią i zarejestrują dilerzy, by nie objęły ich nowe przepisy. A w przyszłym roku sprzedadzą je klientom.Getty Images Sporo samochodów zapewne jesienią kupią i zarejestrują dilerzy, by nie objęły ich nowe przepisy. A w przyszłym roku sprzedadzą je klientom.

Od 1 stycznia przyszłego roku 95 proc. samochodów sprzedawanych przez każdego producenta na obszarze Unii Europejskiej będzie musiało spełniać nowy limit maksymalnej emisji CO₂ – 95 gramów na kilometr. Od 2021 r. wszystkie. – To ogromne wyzwanie, bo dziś dopuszczalna emisja to 120 g, a i tak producenci mają problemy z wypełnieniem normy. Co gorsza średnia emisja ostatnio rośnie. To uboczny efekt malejącego udziału w sprzedaży modeli z silnikami Diesla, a także rosnącej popularności aut typu SUV – wyjaśnia Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Elektrowstrząsy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021