Rynek

Gra o pietruszkę

Coraz drożej

Wzrost cen niepokoi zarówno konsumentów, jak i rolników, którzy także przecież są konsumentami. Wzrost cen niepokoi zarówno konsumentów, jak i rolników, którzy także przecież są konsumentami. Piotr Kamionka / Reporter
Żywność miała tanieć po nowych zbiorach, likwidując efekt przednówka. Nic z tego. Najnowsze dane pokazują, że inflacja, kiedyś zwana drożyzną, dopiero się rozkręca.
Przed nami kolejna runda podwyżek pieczywa.Tomas Anderson/PantherMedia Przed nami kolejna runda podwyżek pieczywa.

Eurobarometr stwierdza, że wzrostu cen boi się już jedna trzecia Europejczyków. Jeszcze bardziej obawiają się go Polacy, niepokoją zwłaszcza ceny żywności. Jeszcze w maju, według GUS, były wyższe od ubiegłorocznych o 5 proc. Już wtedy Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że szybciej żywność drożeje tylko w Rumunii (7 proc.) i Bułgarii (6 proc.). Dane GUS porównujące poziom cen z lipca w stosunku do lipca 2018 r. pokazują, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny się rozpędziły – żywność zdrożała o 7,3 proc.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o pietruszkę"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021