Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Gra o pietruszkę

Coraz drożej

Wzrost cen niepokoi zarówno konsumentów, jak i rolników, którzy także przecież są konsumentami. Wzrost cen niepokoi zarówno konsumentów, jak i rolników, którzy także przecież są konsumentami. Piotr Kamionka / Reporter
Żywność miała tanieć po nowych zbiorach, likwidując efekt przednówka. Nic z tego. Najnowsze dane pokazują, że inflacja, kiedyś zwana drożyzną, dopiero się rozkręca.
Przed nami kolejna runda podwyżek pieczywa.Tomas Anderson/PantherMedia Przed nami kolejna runda podwyżek pieczywa.

Eurobarometr stwierdza, że wzrostu cen boi się już jedna trzecia Europejczyków. Jeszcze bardziej obawiają się go Polacy, niepokoją zwłaszcza ceny żywności. Jeszcze w maju, według GUS, były wyższe od ubiegłorocznych o 5 proc. Już wtedy Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że szybciej żywność drożeje tylko w Rumunii (7 proc.) i Bułgarii (6 proc.). Dane GUS porównujące poziom cen z lipca w stosunku do lipca 2018 r. pokazują, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny się rozpędziły – żywność zdrożała o 7,3 proc.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o pietruszkę"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022