Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kim jest tymczasowa szefowa NIK?

Małgorzata Motylow, tymczasowa szefowa NIK Małgorzata Motylow, tymczasowa szefowa NIK Forum
Małgorzata Motylow pokieruje Najwyższą Izbą Kontroli do powrotu z bezpłatnego urlopu Mariana Banasia. Świeżo powołany prezes NIK wycofał się w cień do momentu wyjaśnienia afery związanej z jego kamienicą w Krakowie.

W czwartek sejmowa komisja kontroli publicznej pozytywnie zaopiniowała wniosek prezesa Banasia o odwołanie trzech dotychczasowych wiceprezesów i powołaniu na jedyną wiceprezes Małgorzaty Motylow. W piątek formalności dopełniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czyniąc Motylow faktyczną kierowniczką Izby do czasu powrotu lub rezygnacji Banasia.

Czytaj także: Banaś zejdzie z oczu do wyborów

Małgorzata Motylow, czyli kto?

Motylow jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Według notki biograficznej opublikowanej na stronie NIK kończyła też studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych, audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, współpracowała z Politechniką Gdańską. Specjalizuje się w prawie podatkowym i finansach publicznych.

Nowa wiceprezes jest doświadczoną urzędniczką. W latach 90. pracowała w urzędzie kontroli skarbowej, a następnie w izbie kontroli skarbowej w Gdańsku. W 2001 r. rozpoczęła pracę na stanowisku inspektora kontroli państwowej w gdańskiej delegaturze NIK. Ukończyła aplikację kontrolerską i uzyskiwała kolejne awanse. Pełniła funkcję rzeczniczki prasowej gdańskiego NIK i koordynatorki do spraw szkoleń.

Jej kariera przyspieszyła dopiero w ostatnich latach („Fakt” wiąże to ze znajomością z Martą Kaczyńską). W maju 2018 r. Motylow została radcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli i weszła w skład Kolegium NIK – ważnego organu wewnętrznego Izby, do którego obowiązków należy m.in. zatwierdzanie sprawozdań z prac, które przedkładane są Sejmowi. Za awans Motylow odpowiadał więc jeszcze poprzedni prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Spośród pięciu osób, które rekomendował wówczas do kolegium, Motylow miała najmniej osiągnięć i najmniej doświadczenia na wysokich stanowiskach – pozostali pracownicy włączeni do Kolegium tego dnia mieli doświadczenie na stanowisku dyrektora lub wicedyrektora delegatury, Kwiatkowski wymieniał też ich szczególne osiągnięcia w zakresie zarządzania lub kontroli.

Zarządzanie NIK to spora odpowiedzialność. Czy odpowiednia dla protegowanej Banasia?

Małgorzacie Motylow na pewno nie brakuje formalnych kompetencji i doświadczenia. Nic nie wskazuje jednak, aby miała doświadczenie w zarządzaniu, potrzebne do kierowania, nawet tymczasowo, dużą i ważną instytucją, i to w okolicznościach, które można uznać za kryzysowe. Trudno też przyjąć, że nie było osób bardziej kompetentnych, nawet wśród dotychczasowych wiceprezesów i innych członków Kolegium. Te wątpliwości może nie pojawiłyby się, gdyby Motylow nie była jedyną, a tylko jedną spośród wiceprezesów, i dzieliła ciężar zarządzania NIK z innymi.

Uzasadnienia tej decyzji prezesa Banasia nie poznali również posłowie, gdyż prezes nie pojawił się na posiedzeniu komisji, aby osobiście zarekomendować Małgorzatę Motylow.

Czytaj także: Marian Banaś i nieporadność polskich służb specjalnych

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną