Rynek

Kim jest tymczasowa szefowa NIK?

Małgorzata Motylow, tymczasowa szefowa NIK Małgorzata Motylow, tymczasowa szefowa NIK Forum
Małgorzata Motylow pokieruje Najwyższą Izbą Kontroli do powrotu z bezpłatnego urlopu Mariana Banasia. Świeżo powołany prezes NIK wycofał się w cień do momentu wyjaśnienia afery związanej z jego kamienicą w Krakowie.

W czwartek sejmowa komisja kontroli publicznej pozytywnie zaopiniowała wniosek prezesa Banasia o odwołanie trzech dotychczasowych wiceprezesów i powołaniu na jedyną wiceprezes Małgorzaty Motylow. W piątek formalności dopełniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czyniąc Motylow faktyczną kierowniczką Izby do czasu powrotu lub rezygnacji Banasia.

Czytaj także: Banaś zejdzie z oczu do wyborów

Małgorzata Motylow, czyli kto?

Motylow jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Według notki biograficznej opublikowanej na stronie NIK kończyła też studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych, audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, współpracowała z Politechniką Gdańską. Specjalizuje się w prawie podatkowym i finansach publicznych.

Nowa wiceprezes jest doświadczoną urzędniczką. W latach 90. pracowała w urzędzie kontroli skarbowej, a następnie w izbie kontroli skarbowej w Gdańsku. W 2001 r. rozpoczęła pracę na stanowisku inspektora kontroli państwowej w gdańskiej delegaturze NIK. Ukończyła aplikację kontrolerską i uzyskiwała kolejne awanse. Pełniła funkcję rzeczniczki prasowej gdańskiego NIK i koordynatorki do spraw szkoleń.

Jej kariera przyspieszyła dopiero w ostatnich latach („Fakt” wiąże to ze znajomością z Martą Kaczyńską). W maju 2018 r. Motylow została radcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli i weszła w skład Kolegium NIK – ważnego organu wewnętrznego Izby, do którego obowiązków należy m.in. zatwierdzanie sprawozdań z prac, które przedkładane są Sejmowi. Za awans Motylow odpowiadał więc jeszcze poprzedni prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Spośród pięciu osób, które rekomendował wówczas do kolegium, Motylow miała najmniej osiągnięć i najmniej doświadczenia na wysokich stanowiskach – pozostali pracownicy włączeni do Kolegium tego dnia mieli doświadczenie na stanowisku dyrektora lub wicedyrektora delegatury, Kwiatkowski wymieniał też ich szczególne osiągnięcia w zakresie zarządzania lub kontroli.

Zarządzanie NIK to spora odpowiedzialność. Czy odpowiednia dla protegowanej Banasia?

Małgorzacie Motylow na pewno nie brakuje formalnych kompetencji i doświadczenia. Nic nie wskazuje jednak, aby miała doświadczenie w zarządzaniu, potrzebne do kierowania, nawet tymczasowo, dużą i ważną instytucją, i to w okolicznościach, które można uznać za kryzysowe. Trudno też przyjąć, że nie było osób bardziej kompetentnych, nawet wśród dotychczasowych wiceprezesów i innych członków Kolegium. Te wątpliwości może nie pojawiłyby się, gdyby Motylow nie była jedyną, a tylko jedną spośród wiceprezesów, i dzieliła ciężar zarządzania NIK z innymi.

Uzasadnienia tej decyzji prezesa Banasia nie poznali również posłowie, gdyż prezes nie pojawił się na posiedzeniu komisji, aby osobiście zarekomendować Małgorzatę Motylow.

Czytaj także: Marian Banaś i nieporadność polskich służb specjalnych

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

CZECHY: Bezlitośni komornicy

Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.

Tomasz Maćkowiak
02.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną