Rynek

ACES, cztery litery apokalipsy

Ciężkie czasy dla producentów samochodów

Fuzja FCA i PSA ma być związkiem równorzędnych partnerów. Fuzja FCA i PSA ma być związkiem równorzędnych partnerów. Christopher Pike/Bloomberg / Getty Images
Producenci samochodów wszystkich krajów, łączcie się! Idą ciężkie czasy.
ACES to akronim opisujący samochód przyszłości: autonomiczny, połączony z internetem, elektryczny, współdzielony.Alxpin/Getty Images ACES to akronim opisujący samochód przyszłości: autonomiczny, połączony z internetem, elektryczny, współdzielony.

Włosko-amerykański koncern FCA Fiat Chrysler Automobiles łączy się z francuskim PSA (Peugeot, Citroën, Opel). Powstanie czwarty producent aut świata, co być może zapewni mu przetrwanie. Branża motoryzacyjna przeżywa dziś wstrząsy, jakich w ciągu 125 lat istnienia samochodu nie było. To wyzwanie także dla naszej gospodarki.

Fuzja koncernu Fiat Chrysler Automobiles z innym liczącym się producentem aut była zawsze obsesją Sergio Marchionne, dyrektora generalnego FCA. Nieustannie powtarzał, że w światowym przemyśle samochodowym panuje zbyt duża konkurencja i trzeba łączyć siły, bo duży może więcej, a idą trudne czasy.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "ACES, cztery litery apokalipsy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021