Rynek

ACES, cztery litery apokalipsy

Ciężkie czasy dla producentów samochodów

Fuzja FCA i PSA ma być związkiem równorzędnych partnerów. Fuzja FCA i PSA ma być związkiem równorzędnych partnerów. Christopher Pike/Bloomberg / Getty Images
Producenci samochodów wszystkich krajów, łączcie się! Idą ciężkie czasy.
ACES to akronim opisujący samochód przyszłości: autonomiczny, połączony z internetem, elektryczny, współdzielony.Alxpin/Getty Images ACES to akronim opisujący samochód przyszłości: autonomiczny, połączony z internetem, elektryczny, współdzielony.

Włosko-amerykański koncern FCA Fiat Chrysler Automobiles łączy się z francuskim PSA (Peugeot, Citroën, Opel). Powstanie czwarty producent aut świata, co być może zapewni mu przetrwanie. Branża motoryzacyjna przeżywa dziś wstrząsy, jakich w ciągu 125 lat istnienia samochodu nie było. To wyzwanie także dla naszej gospodarki.

Fuzja koncernu Fiat Chrysler Automobiles z innym liczącym się producentem aut była zawsze obsesją Sergio Marchionne, dyrektora generalnego FCA. Nieustannie powtarzał, że w światowym przemyśle samochodowym panuje zbyt duża konkurencja i trzeba łączyć siły, bo duży może więcej, a idą trudne czasy.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "ACES, cztery litery apokalipsy"

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019