Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Recepta na ból głowy

Kłopoty z e-receptą

Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Arijit Mondal / Getty Images
W USA, po ośmiu latach od startu systemu, lekarze wystawiają elektronicznie zaledwie 70 proc. recept. Szwedzi zaczęli w 2006 r. i nadal 10 proc. recept wypisują tradycyjnie na papierze. Polska idzie na rekord: od 8 stycznia e-recepty są obowiązkowe. Będą jednak wyjątki.
W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.Krzysztof Zabłocki/PantherMedia W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.

Nie wszystkim lekarzom takie tempo odpowiada. „Gazeta Lekarska” publikuje listy od tych, którzy z powodu „e-terroryzmu” zapowiadają odejście z zawodu. Swoich pacjentów porzuci m.in. dr Andrzej Romer, neurolog i psychiatra. „Ilu z nich popełni samobójstwo?” – pyta. Autor listu wspomina lata 80., kiedy pracował jako lekarz okrętowy w PLO Gdynia. Uważa, że jego odejście z pracy przyczyniło się wtedy do samobójczej śmierci dwóch młodych pacjentek – stąd to dramatyczne pytanie.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na ból głowy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >