Rynek

Recepta na ból głowy

Kłopoty z e-receptą

Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Arijit Mondal / Getty Images
W USA, po ośmiu latach od startu systemu, lekarze wystawiają elektronicznie zaledwie 70 proc. recept. Szwedzi zaczęli w 2006 r. i nadal 10 proc. recept wypisują tradycyjnie na papierze. Polska idzie na rekord: od 8 stycznia e-recepty są obowiązkowe. Będą jednak wyjątki.
W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.Krzysztof Zabłocki/PantherMedia W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.

Nie wszystkim lekarzom takie tempo odpowiada. „Gazeta Lekarska” publikuje listy od tych, którzy z powodu „e-terroryzmu” zapowiadają odejście z zawodu. Swoich pacjentów porzuci m.in. dr Andrzej Romer, neurolog i psychiatra. „Ilu z nich popełni samobójstwo?” – pyta. Autor listu wspomina lata 80., kiedy pracował jako lekarz okrętowy w PLO Gdynia. Uważa, że jego odejście z pracy przyczyniło się wtedy do samobójczej śmierci dwóch młodych pacjentek – stąd to dramatyczne pytanie.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na ból głowy"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019