Rynek

Recepta na ból głowy

Kłopoty z e-receptą

Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Na razie internetowych kont jest zaledwie 800 tys. Arijit Mondal / Getty Images
W USA, po ośmiu latach od startu systemu, lekarze wystawiają elektronicznie zaledwie 70 proc. recept. Szwedzi zaczęli w 2006 r. i nadal 10 proc. recept wypisują tradycyjnie na papierze. Polska idzie na rekord: od 8 stycznia e-recepty są obowiązkowe. Będą jednak wyjątki.
W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.Krzysztof Zabłocki/PantherMedia W minionych latach dostaliśmy z Unii sporo pieniędzy na cyfryzację służby zdrowia. Pieniądze się rozeszły, a efektów nie widać.

Nie wszystkim lekarzom takie tempo odpowiada. „Gazeta Lekarska” publikuje listy od tych, którzy z powodu „e-terroryzmu” zapowiadają odejście z zawodu. Swoich pacjentów porzuci m.in. dr Andrzej Romer, neurolog i psychiatra. „Ilu z nich popełni samobójstwo?” – pyta. Autor listu wspomina lata 80., kiedy pracował jako lekarz okrętowy w PLO Gdynia. Uważa, że jego odejście z pracy przyczyniło się wtedy do samobójczej śmierci dwóch młodych pacjentek – stąd to dramatyczne pytanie.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na ból głowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021