Rynek

Danina od podniebienia

Podatek cukrowy – czyli jak pod pretekstem troski o zdrowie nałożyć kolejną daninę

Na celowniku znaleźli się producenci słodkich napojów, a więc Coca-Cola i Pepsi-Cola, a także polscy wytwórcy napojów słodzonych. Na celowniku znaleźli się producenci słodkich napojów, a więc Coca-Cola i Pepsi-Cola, a także polscy wytwórcy napojów słodzonych. 06photo / PantherMedia
Wyższe podatki na słodzone napoje, „małpki” z alkoholem, a także na reklamy suplementów diety nie rozwiążą problemu rosnącej otyłości Polaków. To pomysł głównie na wsparcie kasy państwa.
Osoby otyłe żyją średnio o 15 lat krócej, cierpiąc często na cukrzycę i choroby krążenia, których związek z niewłaściwą dietą jest już oczywisty.Igor Morski Osoby otyłe żyją średnio o 15 lat krócej, cierpiąc często na cukrzycę i choroby krążenia, których związek z niewłaściwą dietą jest już oczywisty.

Tempo, w jakim Polacy tyją, rzeczywiście martwi. Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że z nadwagą boryka się już co piąty uczeń szkoły podstawowej, częściej chłopcy niż dziewczęta (więcej pisaliśmy o tym w tekście Juliusza Ćwielucha: Chorzy na otyłość). W dodatku z każdym rokiem szybko przybywa im ciała. Zbędnych kilogramów nie pozbędą się jako dorośli, z wiekiem jest tylko gorzej.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Danina od podniebienia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021