Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Każdą pracę przyjmę

Jedni zwalniają, inni przyjmują

Aktor Marcin Januszkiewicz, chwilowo kurier. Aktor Marcin Januszkiewicz, chwilowo kurier. Bartłomiej Kudowicz / Forum
Taksówkarze zostają dostawcami, aktorzy kurierami, kucharze ogrodnikami. Jedne branże dziś zwalniają, inne przyjmują.
Był aktor, a teraz jest kurier. Nie było innego wyjścia.Facebook Był aktor, a teraz jest kurier. Nie było innego wyjścia.

Wystarczyły cztery tygodnie i na założonym na początku kwietnia portalu internetowym wypowiedzeni.pl, stworzonym specjalnie dla tych, którzy w związku z epidemią koronawirusa zostali bez pracy, jest już ponad 1,5 tys. zgłoszeń. Współzałożyciel strony Przemysław Serba przyznaje, że nie ma dnia, żeby ktoś się u nich nie rejestrował – sprzedawcy, handlowcy, pracownicy biurowi, ale też pracownicy z korporacji, bankowcy, dyrektorzy.

Podobne tendencje można zaobserwować również w dużych agencjach pracy, np. Randstad podaje, że zapytań o oferty i przesyłanych aplikacji trafia do nich obecnie więcej o 25 proc. Podobnie zresztą jest i na zwykłych stronach typu „Dam pracę/Szukam pracy” na Facebooku. Ludzie piszą: „Doświadczenie w handlu i gastronomii, pilnie szukam pracy”, „Od zaraz!”, „Nie boję się nowych wyzwań”, „Czasy są, jakie są, rozważę każdą propozycję”.

Tymczasem Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, w ciągu ostatnich tygodni zanotował 100-procentowy wzrost liczby telefonów z zapytaniami o możliwość zatrudnienia w swoich sklepach i centrach dystrybucyjnych.

Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan, przyznaje, że rynek pracy podzielił się obecnie na branże zwalniające i przyjmujące. Wśród tych pierwszych jest szeroko rozumiana kultura i rozrywka, branża beauty, a także turystyka i motoryzacja. Ludzi do pracy potrzebują za to firmy zajmujące się handlem internetowym, usługami kurierskimi czy dostawą towarów.

I choć ostatnie dane za marzec podawane przez GUS nie pokazują znaczącego wzrostu liczby bezrobotnych w Polsce, a wręcz przeciwnie, paradoksalnie pokazują spadek, to wiadomo, że w kolejnych miesiącach bezrobocie się uwidoczni – mówi Monika Fedorczuk.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Każdą pracę przyjmę"
Reklama