Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Na wnuczka i na Blika

Przekręt na Blika

Zagrożenie utraty pieniędzy dotyczy w równym stopniu starych i młodych, bez względu na to, czy posługują się nowymi technologiami i w jaki sposób przechowują oszczędności. Zagrożenie utraty pieniędzy dotyczy w równym stopniu starych i młodych, bez względu na to, czy posługują się nowymi technologiami i w jaki sposób przechowują oszczędności. Getty Images
Pandemia utrudniła oszustom wyłudzanie kredytów w realu, więc tym aktywniej działają w internecie. Wykorzystują naszą naiwność i dobrą wiarę.
Pandemia z pewnością przyspieszy trend przenoszenia się przestępców ze świata realnego do wirtualnego. Nie znaczy to jednak, że z tego pierwszego zupełnie zrezygnują.Getty Images Pandemia z pewnością przyspieszy trend przenoszenia się przestępców ze świata realnego do wirtualnego. Nie znaczy to jednak, że z tego pierwszego zupełnie zrezygnują.

Cześć, masz może Blika? – to niewinne pytanie zadawane jest poprzez komunikatory internetowe. I jeśli wysyła je osoba należąca do znajomych, nie wypada zwlekać z odpowiedzią. Jeśli będzie twierdząca, zaraz pojawi się prośba o pożyczenie kilkuset czy tysiąca złotych na pilne wydatki. Wystarczy tylko wygenerować w swojej aplikacji bankowej sześciocyfrowy kod Blika, przesłać go znajomemu, a potem zatwierdzić transakcję na własnym smartfonie. Najczęściej pieniądze zostaną zaraz wypłacone z bankomatu stojącego gdzieś na uboczu i znikną bezpowrotnie, bo o pomoc wcale nie prosił znajomy, tylko oszust, który włamał się na konto naszego przyjaciela w serwisie społecznościowym, najczęściej Facebooku.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Na wnuczka i na Blika"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >