Rynek

Na wnuczka i na Blika

Przekręt na Blika

Zagrożenie utraty pieniędzy dotyczy w równym stopniu starych i młodych, bez względu na to, czy posługują się nowymi technologiami i w jaki sposób przechowują oszczędności. Zagrożenie utraty pieniędzy dotyczy w równym stopniu starych i młodych, bez względu na to, czy posługują się nowymi technologiami i w jaki sposób przechowują oszczędności. Getty Images
Pandemia utrudniła oszustom wyłudzanie kredytów w realu, więc tym aktywniej działają w internecie. Wykorzystują naszą naiwność i dobrą wiarę.
Pandemia z pewnością przyspieszy trend przenoszenia się przestępców ze świata realnego do wirtualnego. Nie znaczy to jednak, że z tego pierwszego zupełnie zrezygnują.Getty Images Pandemia z pewnością przyspieszy trend przenoszenia się przestępców ze świata realnego do wirtualnego. Nie znaczy to jednak, że z tego pierwszego zupełnie zrezygnują.

Cześć, masz może Blika? – to niewinne pytanie zadawane jest poprzez komunikatory internetowe. I jeśli wysyła je osoba należąca do znajomych, nie wypada zwlekać z odpowiedzią. Jeśli będzie twierdząca, zaraz pojawi się prośba o pożyczenie kilkuset czy tysiąca złotych na pilne wydatki. Wystarczy tylko wygenerować w swojej aplikacji bankowej sześciocyfrowy kod Blika, przesłać go znajomemu, a potem zatwierdzić transakcję na własnym smartfonie. Najczęściej pieniądze zostaną zaraz wypłacone z bankomatu stojącego gdzieś na uboczu i znikną bezpowrotnie, bo o pomoc wcale nie prosił znajomy, tylko oszust, który włamał się na konto naszego przyjaciela w serwisie społecznościowym, najczęściej Facebooku.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Na wnuczka i na Blika"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021