Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

W Katowicach i online. Startuje Europejski Kongres Gospodarczy

Otwarcie zeszłorocznego EKG w Katowicach Otwarcie zeszłorocznego EKG w Katowicach Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, gospodarka ery cyfrowej – to główne tematy 12. edycji EKG. W debatach wezmą udział politycy, przedstawiciele biznesu i naukowcy.

Kongres, który został przesunięty z maja na wrzesień, to pierwsze takie wydarzenie od ogłoszenia lockdownu. Będzie się odbywał w formule hybrydowej: część prelegentów i gości spotka się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, pozostali dołączą do nich online. Impreza potrwa trzy dni – od 2 do 4 września – i ma posłużyć jako eksperckie i opiniotwórcze forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce.

EKG. Rozmowy i analizy

Główne nurty tematyczne XII EKG to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Debaty zostaną zgrupowane w bloki tematyczne: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo – ekonomia oraz ochrona zdrowia.

To pierwsze takie spotkanie po pandemicznej przerwie, stwarzające możliwość rozmów, analiz i tworzenia planów w gronie polityków, samorządowców i biznesu. Transmisje ze wszystkich sesji i wydarzeń towarzyszących będzie można dodatkowo śledzić online – zapowiada Wojciech Kuśpik, organizator EKG i równoległych European Tech and Start-up Days w Katowicach.

Goście z Brukseli i z Polski

Gościem tegorocznego EKG będzie m.in. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. Przyjadą przedstawiciele rządu, w tym wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Oraz wiceministrowie: aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, rozwoju – Marek Niedużak, infrastruktury – Rafał Weber, klimatu – Ireneusz Zyska.

Silna będzie reprezentacja Parlamentu Europejskiego, w obradach weźmie udział m.in. dwóch jego byłych przewodniczących: Jerzy Buzek i Hans-Gert Pöttering oraz poseł Jan Olbrycht. Będą przedstawiciele regulatorów i kluczowych urzędów: prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki, prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Biznes reprezentować będą m.in. prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, prezeska zarządu i dyrektorka Digital Industries Siemens Dominika Bettman, dyrektor Hitachi ABB Power Grids Claudio Facchin, prezes Velux Jacek Siwiński, wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz, członek zarządu Kulczyk Investments Jarosław Sroka, prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa i prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Malinowski

Debaty z udziałem „Polityki”

W wydarzeniach EKG będą uczestniczyli także dziennikarze „Polityki”. Dyskusję o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dziś o godz. 12:30 będzie moderował zastępca redaktora naczelnego Łukasz Lipiński, a o godz. 14:30 rozmowę o energii odnawialnej poprowadzi komentator „Polityki” i prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk.

Jednocześnie 3–4 września Katowice staną się startupowym centrum Polski. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w ramach European Tech and Start-up Days zaprezentują się najbardziej innowacyjne pomysły na biznes. Podczas EKG odbędą się także finały dwóch konkursów: Inwestor bez granic oraz Start-up Challenge.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną