„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Jazda na strachu

Poruszenie wśród handlarzy używanych aut

W ciągu roku importerzy samochodów używanych sprowadzają około miliona sztuk. W 2019 r. było ich dokładnie 929 tys. Głównym dostawcą są Niemcy. W ciągu roku importerzy samochodów używanych sprowadzają około miliona sztuk. W 2019 r. było ich dokładnie 929 tys. Głównym dostawcą są Niemcy. Marcin Bielecki / PAP
Handel szuka sposobów, jak skłonić Polaków do zakupów. Sprzedawcy samochodów używanych już znaleźli: lęk przed koronawirusem i podwyżką akcyzy.
Lęki przed koronawirusem, sprawiają, że własny samochód wydaje się dziś najbezpieczniejszym środkiem transportu.Getty Images Lęki przed koronawirusem, sprawiają, że własny samochód wydaje się dziś najbezpieczniejszym środkiem transportu.

Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane” – zapowiedziała we wrześniu Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, podczas jednej ze swoich ostatnich konferencji prasowych, bo niedługo potem rekonstrukcja rządu pozbawiła ją stanowiska. Przekonywała wówczas, że resort rozwoju prowadzi w sprawie nowej akcyzy rozmowy z Ministerstwami Finansów oraz Klimatu. „Chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać”.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Jazda na strachu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021