Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Bramkarz, który nie puszcza

Jak osłabić cyfrowych gigantów

Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Lucy Nicholson/Reuters / Forum
Covid nie popsuł interesów cyfrowych gigantów technologicznych, zyski rosną, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Już nawet w Stanach Zjednoczonych coraz głośniej wraca pomysł ich opodatkowania.
Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów. Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów.

Zakusy na cyfrowych gigantów potwierdziła kampania prowadzona przed wyborami prezydenckimi w USA, podczas której obie główne partie nie szczędziły krytyki najpotężniejszym firmom świata. Po wielomiesięcznych pracach komisji Izby Reprezentantów Demokraci przedstawili w październiku raport atakujący „wielką czwórkę” – koncerny Alphabet (właściciela wyszukiwarki Google), Amazon, Facebook i Apple (tak zwana GAFA). Zdaniem Demokratów firmy te mają dziś niemal monopolistyczną pozycję w skali globu i tak gigantyczny wpływ na nasze życie, że muszą być wreszcie podzielone na mniejsze części.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Rynek; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Bramkarz, który nie puszcza"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >