Rynek

Bramkarz, który nie puszcza

Jak osłabić cyfrowych gigantów

Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Lucy Nicholson/Reuters / Forum
Covid nie popsuł interesów cyfrowych gigantów technologicznych, zyski rosną, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Już nawet w Stanach Zjednoczonych coraz głośniej wraca pomysł ich opodatkowania.
Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów. Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów.

Zakusy na cyfrowych gigantów potwierdziła kampania prowadzona przed wyborami prezydenckimi w USA, podczas której obie główne partie nie szczędziły krytyki najpotężniejszym firmom świata. Po wielomiesięcznych pracach komisji Izby Reprezentantów Demokraci przedstawili w październiku raport atakujący „wielką czwórkę” – koncerny Alphabet (właściciela wyszukiwarki Google), Amazon, Facebook i Apple (tak zwana GAFA). Zdaniem Demokratów firmy te mają dziś niemal monopolistyczną pozycję w skali globu i tak gigantyczny wpływ na nasze życie, że muszą być wreszcie podzielone na mniejsze części.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Rynek; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Bramkarz, który nie puszcza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021