Rynek

Bramkarz, który nie puszcza

Jak osłabić cyfrowych gigantów

Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Dziś na celowniku znalazł się Google, Facebook, Amazon i Apple będą prawdopodobnie następni. Lucy Nicholson/Reuters / Forum
Covid nie popsuł interesów cyfrowych gigantów technologicznych, zyski rosną, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Już nawet w Stanach Zjednoczonych coraz głośniej wraca pomysł ich opodatkowania.
Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów. Wszyscy technologiczni giganci przestrzegają żelaznej zasady: wzajemne spory załatwiać po cichu i nie angażować do tego rządów.

Zakusy na cyfrowych gigantów potwierdziła kampania prowadzona przed wyborami prezydenckimi w USA, podczas której obie główne partie nie szczędziły krytyki najpotężniejszym firmom świata. Po wielomiesięcznych pracach komisji Izby Reprezentantów Demokraci przedstawili w październiku raport atakujący „wielką czwórkę” – koncerny Alphabet (właściciela wyszukiwarki Google), Amazon, Facebook i Apple (tak zwana GAFA). Zdaniem Demokratów firmy te mają dziś niemal monopolistyczną pozycję w skali globu i tak gigantyczny wpływ na nasze życie, że muszą być wreszcie podzielone na mniejsze części.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Rynek; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Bramkarz, który nie puszcza"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021