Rynek

Polska wprowadzi europejską emeryturę. Kto na tym skorzysta?

W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. Nathalia Bariani / Unsplash
W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. Skorzystają zwłaszcza młodzi mobilni pracownicy, którzy pracują w innym państwie Unii.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE, ang. PEPP). W ten sposób przenosi na polski grunt zapisy unijnego rozporządzenia z 2019 r., które ułatwi obywatelom Unii Europejskiej dobrowolne odkładanie pieniędzy na cele emerytalne.

Dlaczego powstaje OIPE?

Według Unii Europejczycy powinni więcej oszczędzać na długoterminowe cele z wykorzystaniem inwestycji na rynkach kapitałowych, zamiast

 • PPK
 • Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Ja My Oni

  Dlaczego niektórzy są bardziej kochliwi?

  Co sprawia, że jedni zakochują się łatwiej niż inni, i dlaczego niektórzy mają w miłości szczęście, a inni nie.

  Magdalena Kaczmarek
  09.02.2016