Rynek

Polska wprowadzi europejską emeryturę. Kto na tym skorzysta?

W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. Nathalia Bariani / Unsplash
W 2021 r. Polacy zyskają kolejny produkt emerytalny z ulgami podatkowymi. Skorzystają zwłaszcza młodzi mobilni pracownicy, którzy pracują w innym państwie Unii.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE, ang. PEPP). W ten sposób przenosi na polski grunt zapisy unijnego rozporządzenia z 2019 r., które ułatwi obywatelom Unii Europejskiej dobrowolne odkładanie pieniędzy na cele emerytalne.

Dlaczego powstaje OIPE?

Według Unii Europejczycy powinni więcej oszczędzać na długoterminowe cele z wykorzystaniem inwestycji na rynkach kapitałowych, zamiast

 • PPK
 • Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Społeczeństwo

  Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

  Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

  Adam Szostkiewicz
  24.09.2021