Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Dlaczego Pekao przejął Ideę?

Idea Bank i GetIn Bank, oddziały w Warszawie Idea Bank i GetIn Bank, oddziały w Warszawie Włodzimierz Wasyluk / Forum
Idea Bank Leszka Czarneckiego wyrósł na agresywnej sprzedaży. Interwencja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego była konieczna, by zapobiec jego upadłości.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) przeprowadził tzw. przymusową restrukturyzację Idea Banku kontrolowanego pośrednio (w ramach Getin Holdingu) przez milionera Leszka Czarneckiego. Mający 15 mld zł aktywów bank jest największym w Polsce, wobec którego zastosowano taką procedurę (inne to PBS Sanok z 2,8 mld zł aktywów i BS w Przemkowie mający 111 mln zł).

Czytaj także: Plan Zdzisława? Nacjonalizacja Idea Banku

Idea stała się ofiarą agresywnej sprzedaży

Aby zrozumieć motywacje BFG, należałoby się cofnąć do 2018 r. Szybko rosnący bank coraz wolniej zwiększa skalę biznesu, zaczyna też księgować pierwsze straty. Już wtedy bankowcy mówią, że staje się ofiarą agresywnej sprzedaży kredytów, ubezpieczeń i produktów inwestycyjnych. W kwietniu wybucha afera GetBack, pokrzywdzonych jest blisko 9 tys. nabywców obligacji, często nieświadomych ryzyka, z jakim wiąże się taka inwestycja. Spora część z nich (posiadacze 730 mln zł obligacji) nabyła je właśnie za pośrednictwem Idei. Bank przestaje spełniać wymogi kapitałowe Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tworzy jednak tzw. plan naprawczy i plan odbudowy kapitału, które mają mu pozwolić wyjść na prostą do końca 2020 r.

Jesienią 2018 r. w Ideę uderza druga z afer – afera KNF. Leszek Czarnecki nagrał rozmowę z ówczesnym szefem Komisji Markiem Chrzanowskim. Składa on inwestorowi propozycję korupcyjną w zamian za przychylność dla kontrolowanych przez niego banków (Idei i Getina).

Reklama