Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Los prezesa. Na czym potknie się Obajtek?

Daniel Obajtek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, wrzesień 2020 r. Daniel Obajtek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, wrzesień 2020 r. Piotr Guzik / Agencja Gazeta
Fatalne wyniki finansowe Orlenu nie są ani jedynym, ani największym zagrożeniem dla prezesa Daniela Obajtka. Pogrążyć go może również agresywna strategia przekształcania koncernu naftowego w koncern nie tyle multienergetyczny, co wręcz multibranżowy.

„Gazeta Wyborcza” nie odpuszcza. W jednym z kolejnych dni śledztwa w sprawie działalności prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka zajęła się ekonomicznymi wynikami koncernu zarządzanego twardą ręką byłego wójta Pcimia. Porównała wyniki z 2017 r. z zeszłorocznymi i wyszło, że jest fatalnie. Jeśli w październiku 2017 r., czyli w ostatnich miesiącach urzędowania Wojciecha Jasińskiego (przyjaciela prezesa Kaczyńskiego i poprzednika Obajtka), giełdowa wartość Orlenu wynosiła 57,3 mld zł, to dziś jest to niespełna 26 mld zł.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014