Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kuso z kasą

Polak konsument po roku pandemii

Według badania dotyczącego finansów wynika, ze u 41 proc. Polaków domowy budżet się nie domyka. Według badania dotyczącego finansów wynika, ze u 41 proc. Polaków domowy budżet się nie domyka. Łukasz Rayski
Po roku z pandemią czujemy się życiowo bogatsi, ale finansowo ubożsi. I coraz bardziej zmęczeni. Badacze opinii publicznej próbują ustalić, kim jest teraz Polak konsument.
2,8 mln osób ma dziś kłopot z terminową spłatą zobowiązań.Andrzej Bogacz/Forum 2,8 mln osób ma dziś kłopot z terminową spłatą zobowiązań.

Każdy przeżywa pandemię na swój sposób. Na przykład Andrzej, szef produkcji w podpoznańskiej firmie wytwarzającej stoiska targowe, na razie – odpukać – uniknął zakażenia, podobnie jak jego partnerka, a także ich 2,5-letnie dziecko. Ale z resztą spraw jest kiepsko, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse. Domowy budżet nagle im się skurczył mniej więcej o połowę. A spłacają kredyt mieszkaniowy, urządzają się, a dziecko ma alergię, więc dochodzą koszty jego leczenia, pielęgnacji i żywienia. Pracy wprawdzie nie stracili, ale zarobki spadły.

Dla naszej firmy pandemia była jak zderzenie pędzącego auta ze ścianą. Na początku zeszłego roku mieliśmy jeszcze masę pracy i nagle stop. Lockdown, targi odwołane, klienci wycofują zamówienia. Najpierw było niedowierzanie. Liczyliśmy, że sytuacja wróci do normy, zapowiadało się, że jesienne targi jednak się odbędą, ale okazało się, że nie. Pomoc państwa jest niewielka, a przestawić się na inną działalność szybko się nie da. Produkcja stoisk targowych to wąska specjalizacja, więc zapotrzebowanie na pracowników z moimi kwalifikacjami jest ograniczone – opowiada Andrzej.

W tej sytuacji ciężar utrzymywania domu w większym stopniu spadł na jego partnerkę, która pracuje jako handlowiec w dużej firmie. Firma zarządziła pracę zdalną, żadnych delegacji i bezpośrednich kontaktów z klientami, choć to one wcześniej decydowały o wynikach handlowych. A ponieważ premia za wyniki to ważny element jej zarobków, każdego miesiąca nie są pewni, czy im się budżet zepnie. – Spłacamy kredyt, reszta idzie tylko na to, co absolutnie konieczne. Żadnych pożyczek ani nowych kredytów nie możemy już brać – opowiada Andrzej.

Niedomknięty budżet

W podobnej sytuacji jest wiele osób.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuso z kasą"
Reklama