Rynek

Big pharma

Grzechy koncernów farmaceutycznych

Zakłady Roche w szwajcarskiej Bazylei. Linia produkcyjna preparatu Tamiflu wykorzystywanego m.in. do leczenia podczas pandemii świńskiej grypy. Zakłady Roche w szwajcarskiej Bazylei. Linia produkcyjna preparatu Tamiflu wykorzystywanego m.in. do leczenia podczas pandemii świńskiej grypy. Photoshot / PAP
Koncerny farmaceutyczne miały wyjątkową chwilę dobrej reputacji. Ale to się już kończy.
Kwoty żądane od pacjentów mają się nijak do wartości składników leków.PantherMedia Kwoty żądane od pacjentów mają się nijak do wartości składników leków.

Sprzedaż leków jest działalnością dochodową na tyle, że same szczepionki covidowe nie poprawią jakoś szczególnie wyników finansowych czołowych firm farmaceutycznych. Np. Pfizer sprzedaje dawkę za mniej niż 20 dol. i spodziewa się w tym roku ze szczepionki przychodów na poziomie ok. 15 mld dol. przy 30-proc. marży. Równolegle z reszty działalności oczekuje wpływów na poziomie 44–46 mld dol., a to w sumie więcej niż wynoszą przychody budżetowe naftowego Iranu czy ludnej Ukrainy. W 2019 r.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Big pharma"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021