Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Big pharma

Grzechy koncernów farmaceutycznych

Zakłady Roche w szwajcarskiej Bazylei. Linia produkcyjna preparatu Tamiflu wykorzystywanego m.in. do leczenia podczas pandemii świńskiej grypy. Zakłady Roche w szwajcarskiej Bazylei. Linia produkcyjna preparatu Tamiflu wykorzystywanego m.in. do leczenia podczas pandemii świńskiej grypy. Photoshot / PAP
Koncerny farmaceutyczne miały wyjątkową chwilę dobrej reputacji. Ale to się już kończy.
Kwoty żądane od pacjentów mają się nijak do wartości składników leków.PantherMedia Kwoty żądane od pacjentów mają się nijak do wartości składników leków.

Sprzedaż leków jest działalnością dochodową na tyle, że same szczepionki covidowe nie poprawią jakoś szczególnie wyników finansowych czołowych firm farmaceutycznych. Np. Pfizer sprzedaje dawkę za mniej niż 20 dol. i spodziewa się w tym roku ze szczepionki przychodów na poziomie ok. 15 mld dol. przy 30-proc. marży. Równolegle z reszty działalności oczekuje wpływów na poziomie 44–46 mld dol., a to w sumie więcej niż wynoszą przychody budżetowe naftowego Iranu czy ludnej Ukrainy. W 2019 r. prawie dwukrotnie wyższe wpływy osiągnął Johnson&Johnson, lider rynku, który chwilowo nie sprzedaje szczepionek na Covid-19 dla zysku. Spektakularne wzrosty będzie miała Moderna, nowicjusz wśród sprzedawców leków, która zwiększy przychód z ledwie 60 mln w 2019 r. do 16 mld prognozowanych w tym roku.

Ze względu na skalę prowadzonej działalności czołówka koncernów farmaceutycznych z Ameryki i Europy nazywana jest big pharma, wielką branżą farmaceutyczną. W 2020 r. wartość globalnego rynku leków szacowano na 1,3 biliona dolarów, przy czym większa część tej kwoty przypada na generyki odtwarzające pomysły innych producentów. Branża zatrudniała ponad 5 mln pracowników. Oto jak wygląda pierwsza szóstka big pharmy. Światowym numerem jeden z przychodami 82 mld w 2019 r. (nowszych zestawień jest brak) i ze 132 tys. zatrudnionych jest od lat amerykański Johnson&Johnson, wytwarzający zarówno produkty konsumenckie, jak i leki czy urządzenia medyczne. 20 mld mniej zarabia szwajcarski Roche, z zatrudnieniem na poziomie 101 tys., stawiający obok lekarstw również na diagnostykę. Numer trzy to Pfizer, 52 mld i 88 tys. pracowników, specjalizujący się w opracowywaniu nowych leków. A dalej trzy firmy z podobnymi przychodami – szwajcarski Novartis (48 mld, 105 tys.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Big pharma"
Reklama