Rynek

Dług bez granic. PiS jest gotów zapłacić najwyższą cenę za wygrane wybory

Spośród krajów spoza strefy euro większy dług od Polski mają tylko Węgry i Chorwacja. Spośród krajów spoza strefy euro większy dług od Polski mają tylko Węgry i Chorwacja. andreyuu / PantherMedia
Wyznawcy nowoczesnej teorii monetarnej mówią, że państwa mogą pożyczać w nieskończoność, granice ich zadłużania nie istnieją. Autorzy raportu „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego” twierdzą, że jest wręcz odwrotnie. I Polska niebezpiecznie się do tych granic zbliżyła.

Nie istnieje granica zadłużenia kraju, której przekroczenie grozi krachem finansowym. Państwa mogą więc drukować coraz więcej pustych pieniędzy i bezkarnie rolować dług publiczny, którego następne pokolenia nie będą w stanie spłacić. Sky is the limit! Nowoczesna teoria monetarna (MMT) bardzo podoba się rządom wielu krajów, naszemu także. Konsekwencje jej stosowania mogą się jednak okazać dla społeczeństwa dramatyczne – ostrzegają autorzy raportu „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego”.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021