Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Stopy procentowe po raz trzeci w górę. To nie koniec

Prezes NBP Adam Glapiński Prezes NBP Adam Glapiński Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Wzrost cen w listopadzie sięgnął 7,7 proc. Aby zdusić najwyższą od dwóch dekad inflację, Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dziś stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc.

Stopa referencyjna wynosi obecnie 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. W ostatnim czasie RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona – do 1,25 proc.

Po dzisiejszej podwyżce stopa depozytowa będzie wynosiła 1,25 proc., stopa redyskonta weksli – 1,80 proc., a stopa dyskontowa weksli – 1,85 proc. w skali rocznej – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Podwyżka stóp oznacza szansę na zwiększenie odsetek od oszczędności trzymanych w bankach w polskiej walucie, na pewno wzrosną za to raty kredytów – zarówno konsumpcyjnych, jak i hipotecznych. Według wyliczeń ekspertów rata kredytu hipotecznego na ok. 300 tys. zł wzrośnie miesięcznie o ponad 100 zł.

Czytaj też: Drożyzna. „Trzymam się za portfel i liczę każdą złotówkę”

PIE: Dalsze podwyżki przed nami

Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego to zapewne wciąż nie jest koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Ekonomiści PIE spodziewają się wzrostu stóp procentowych NBP przynajmniej do 3 proc. do końca przyszłego roku.

Problemem jest – zdaniem ekspertów PIE – „rozlanie się inflacji”. „Obecnie ceny ponad 55 proc. produktów i usług rosną w tempie przekraczającym dopuszczalne pasmo wahań dla celu NBP (3,5 proc.)” – napisali w opinii. Ich zdaniem obiecywana przez rząd tarcza antyinflacyjna nie zmniejszy nadchodzącej kaskady podwyżek stóp. „Działania rządu obniżą inflację o około 1,2 pkt w pierwszym kwartale, jednak nie osłabią skali wzrostu cen usług czy dóbr przemysłowych. Wciąż obserwujemy systematyczne narastanie presji płacowej – żądania podwyżek wynagrodzeń raportuje coraz więcej firm”.

Czytaj też: Inflacja, czyli kurs ponoszenia konsekwencji

NBP: podwyżka stóp ma ograniczyć oczekiwania inflacyjne

NBP w komunikacie podał, że „w dłuższej perspektywie” inflacja spadnie, ale na razie pozostanie wysoka. „Wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. (+/– 1 proc.), co oznacza, iż inflacja powinna się utrzymywać w przedziale od 1,5 do 3,5 proc. Obecnie osiąga rekordowe poziomy – w listopadzie wyniosła 7,7 proc., najwięcej od ponad 20 lat.

Bank dodał, że „dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP”. „Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych”.

„Mamy najwyższe stopy procentowe od 2015 r., a co za tym idzie, najwyższe raty zaciągniętych kredytów” – podkreśla Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. „Dzisiejsza decyzja RPP nie ma szansy wpłynąć na poziom grudniowych cen. Scenariusz o najwyższej inflacji w grudniu – na poziomie 8,2 proc. – ciągle pozostaje aktualny. Złoty po dzisiejszej decyzji osłabił się, przekraczając ponownie 4,60 za jedno euro. Wydaje się, że w kolejnych dniach nasza waluta mimo wszystko będzie utrzymywała się poniżej tego poziomu”.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną